Masz miejsce postojowe pod blokiem? Masz dodatkowy podatek do zapłaty

Podatek od miejsca postojowego w garażu podziemnym to dość kontrowersyjna kwestia. Wszystko dlatego, że obowiązują dwie stawki w zależności od formy własności. Sprawdzamy, o co chodzi w tej kwestii.

Właściciel mieszkania musi każdego roku zapłacić podatek od nieruchomości - to sprawa oczywista. Jeśli oprócz tego posiada miejsce postojowe w garażu podziemnym, musi się liczyć z dodatkową opłatą na rzecz skarbu państwa. W tej kwestii pojawia się sporo kontrowersji ze względu na dwie różne stawki podatku różniące się ze względu na formę własności.

Miejsce postojowe w garażu podziemnym - dwie stawki podatkowe

Podatek od miejsca postojowego nie ma jednolitej stawki. Wszystko zależy od formy własności. Miejsce w garażu może być wyodrębnioną własnością zapisaną na osobnym akcie notarialnym, ale również może być po prostu pomieszczeniem przynależnym do lokalu - jak pomieszczenie gospodarcze. W takiej sytuacji jest ujęte w ramach jednego aktu notarialnego.

Reklama

Dlatego pojawiają się dwie stawki podatkowe, których stosowanie zostało dodatkowo uprawomocnione w uchwale NSA. Sędziowie uznali, że garaż stanowiący odrębną własność podlega wyższemu opodatkowaniu niż garaż przynależny do lokalu. Tak sformułowane zasady wzbudzają wiele kontrowersji, ponieważ zwykle takie miejsca nie różnią się od siebie w żaden sposób. Dlatego w tej kwestii eksperci powołują się na naruszenie zasady sprawiedliwości podatkowej.

Podatek od miejsca postojowego - decyduje deweloper

Cały problem z kwestią odpowiedniego opodatkowania wynika z obowiązujących przepisów, które nie precyzują kwestii miejsca parkingowego w hali garażowej. Ostatnie słowo należy w tej kwestii do dewelopera, który decyduje o przypisaniu garażu do lokalu lub możliwości nabycia w formie współwłasności lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość.

Podatek od miejsca postojowego - interwencja RPO

Dwa rodzaje podatku od miejsca postojowego to kwestia, która po raz kolejny została podniesiona przez Rzecznika Praw Obywatelskich z nadzieją, że zostaną ustalone jednolite stawki w tej kwestii. Ministerstwo Finansów obiecuje rozwiązanie tej kwestii, ale do tego potrzebne jest uruchomienie prac legislacyjnych. Na początek nad samą definicją garażu, a następnie nad jednolitą stawką podatku. Być może za jakiś czas ta kwestia zostanie ostatecznie rozwiązana.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy