Zadatek i zaliczka. Jeśli je pomylisz, możesz sporo stracić, kupując auto

Zaliczka i zadatek są często używane jako synonim określający wstępną wpłatę pieniędzy. Nic bardziej mylnego! Tłumaczymy, jakie są różnice pomiędzy tymi dwoma określeniami. Warto dokładnie doprecyzować tę kwestię przed zakupem samochodu.

Wiele osób przed zakupem samochodu dokonuje przedpłaty, żeby zarezerwować konkretny egzemplarz. Jednak zanim to zrobimy, warto dokładnie poznać różnice pomiędzy zadatkiem a zaliczką, ponieważ są z tym powiązane pewne konsekwencje. Nic złego się nie dzieje w sytuacji, gdy obie strony prawidłowo wywiązują się z umowy. Sytuacja komplikuje się momencie, gdy jedna ze stron nie wywiąże się z zobowiązania.

Zadatek a zaliczka - różnice

Warto odpowiednio wcześniej ustalić, czy kupujący samochód wpłaca zaliczkę czy zadatek. To ważne, ponieważ zadatek jest uwzględniony w kodeksie cywilnym, a konkretnie w art. 394. Wpływa on na sytuację kupującego i sprzedającego.

Reklama

Jeśli z winy kupującego umowa nie zostanie wypełniona, zadatek w całości trafia do sprzedającego. Jeśli to sprzedający nie wywiązał się z zapisów umowy, zadatek w podwójnej wartości wraca do kupującego.

W przypadku zaliczki, gdy kupujący nie wypełni umowy, zostaje ona zwrócona w całości. To samo w sytuacji, gdy sprzedający ponosi winę za brak realizacji zapisanych na umowie warunków.

Zadatek to opcja, która lepiej zabezpiecza obie strony umowy. Z kolei zaliczka nie daje takiej gwarancji. Jeśli umowa zostaje rozwiązana bez określenia winy po którejś ze stron, przedpłata w formie zadatku lub zaliczki jest po prostu zwracana kupującemu.

Warto pamiętać, że wszystko zależy od zapisów umowy. Jeśli warunki będą przewidywać inne rozwiązanie w sytuacji zerwania umowy - powyższe przepisy wynikające z kodeksu cywilnego nie będą uwzględniane.

Zadatek i zaliczka - obowiązki sprzedającego

Pobieranie zaliczki lub zadatku wiążą się z dodatkowymi formalnościami dla sprzedającego. Powinien on pamiętać, że przedpłata nie jest przychodem i będzie nim dopiero po wywiązaniu się z umowy. Do tego czasu nie obowiązuje jej podatek dochodowy.

W sytuacji, gdy sprzedający jest płatnikiem VAT - przedpłata podlega opodatkowaniu. Suma to kwota brutto, a sprzedawca musi wystawić fakturę zaliczką, której numer będzie później uwzględniony w fakturze końcowej.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kupno samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy