Reklama

E5 i B7. Czy wiesz, jakie paliwo lejesz do baku?

Pb95 i Pb98 - benzyny na stacjach paliw mają nowe oznaczenie - E5. To samo dotyczy oleju napędowego, który został oznaczony jako B7. Nowe symbole, obecne od 2018 roku, są przepustką do prostszej, międzynarodowej identyfikacji odpowiedniego paliwa.

Proces ten rozpoczął się już w 2018 roku, a zapoczątkowała go dyrektywa unijna Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/94UE w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Zmiany te obejmują nie tylko kraje Unii Europejskiej. Nowe oznaczenia paliw są też w Macedonii, Islandii, Norwegii, Serbii, Szwajcarii, Liechtensteinie i Turcji.

E5. Nowe oznaczenie benzyny na stacjach paliw

Kierowcy nadal mają do czynienia z symbolami złożonymi z liter i cyfr oraz odpowiedniego znaku graficznego (Pb95 i Pb98). Nowe oznaczenia benzyny na stacjach są przedstawione w formie koła. Zamiast znanego PB pojawia się E. Ma być to skrót od etanolu. Występująca po nim liczba określa jego ilość zawartą w paliwie, w ujęciu procentowym. Znane do tej pory benzyny 95-oktanowa i 98-oktanowa oznaczane są symbolem E5. 

Reklama

Zgodnie z przyjętym założeniem benzyny na stacjach paliw mają następujące oznaczenia:

  • E5 — maksymalnie 5 procent zawartości etanolu,
  • E10 — 10 procent zawartości etanolu,

  • E85 — benzyna, składająca się w głównej mierze z biokomponentów.

B7. Zmiany w oznaczeniach na stacjach paliw dotyczą też diesla

Kierowcy samochodów z silnikiem Diesla podjeżdżając do dystrybutorów, zawsze wybierają pistolet z napisem ON — olej napędowy. Skrót jest bardzo intuicyjny i zrozumiały. Jest to tym ważniejsze, że wlew paliwa jest tym w przypadku szerszy niż u właścicieli samochodów z silnikiem benzynowym. Z tego powodu może nastąpić pomyłka, w postaci zastosowania nieodpowiedniego paliwa. 

Mylące może być więc zastosowanie nowego symbolu Diesla, litery B, która może kojarzyć się kierowcom z benzyną. Występująca po niej liczba ma określać maksymalną zawartość w paliwie tzw. biodiesla w ujęciu procentowym. Poniższe symbole są wpisane w kwadrat:

  • B7 — 7 procent udziału biokomponentów,
  • B10 — 10 procent udziału biokomponentów,
  • XTL — nierafinowany olej napędowy.

LPG, CNG, LNG, H2. Oznaczenia innych paliw

Nowe oznaczenia benzyny na stacji są dużą zmianą. Inaczej jest w przypadku gazu, którego skróty zostały w dużej mierze zachowane w stanie nienaruszonym. 

Do czynienia mamy zatem z:

Ich forma graficzna to romb. Nowością może być zastosowanie jeszcze jednego symbolu oznaczającego wodór — H2. Świadczy to o rosnącym udziale alternatywnych źródeł energii w przemyśle samochodowym. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pb95 | pb98 | olej napędowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy