Węgierski MOL przejmie 417 stacji Lotos

Węgierski koncern petrochemiczny MOL przejmie 417 stacji Lotosu w Polsce. Jednocześnie MOL sprzeda Orlenowi 185 własnych stacji na Węgrzech i Słowacji.

Stacje Lotos wkrótce znikną z polskiego krajobrazu
Stacje Lotos wkrótce znikną z polskiego krajobrazuKarol MakuratReporter

Zbywamy 400 stacji na rzecz koncernu MOL, ale MOL zbywa na rzecz Orlenu 200 stacji; jesteśmy bliscy końca negocjacji, na pozyskanie następnych ponad 100 stacji w regionie - poinformował prezes Orlenu Daniel Obajtek podczas środowej konferencji.

Większość stacji Lotos zostanie sprzedana. Pozostałe zmienią nazwę

- Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej mamy zbyć ok. 400 stacji. Te 400 stacji zbywamy na rzecz MOLa, ale MOL zbywa na rzecz koncernu 200 stacji: 150 stacji na Węgrzech, a 40 stacji na Słowacji. Te 400 stacji w zetknięciu z tymi 200 stacjami, które przejmujemy, ma podobny poziom EBITDA. (...) Za pozostałe środki, które otrzymujemy za sprzedaż stacji, negocjujemy, jesteśmy bliscy końca negocjacji, na pozyskanie następnych ponad 100 stacji w regionie. Oprócz stacji, które odsprzedajemy i kupujemy, zostaje ponad 100 stacji Lotosu. Tam, gdzie w mikrorynkach nie mamy koncentracji, te 100 stacji przejdzie rebranding na markę Orlen" - powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zapowiedział także zwiększanie udziału stacji paliw w regionie.

Także grupa MOL poinformowała o podpisaniu z Grupą Lotos i PKN Orlen umowy dotyczące sprzedaży i zakupu aktywów. W ramach porozumienia, MOL przejmie 417 stacji paliw w Polsce. Transakcja warta jest 610 mln dol.

Jak podał MOL, w ramach umowy zobowiązuje się sprzedać na rzecz PKN Orlen 185 stacji paliw - 144 zlokalizowanych na Węgrzech i 41 w Słowacji - za kwotę 259 mln USD.

Transakcja oczekuje jeszcze na akceptację Komisji Europejskiej dla planu połączenia PKN Orlen z Grupą Lotos.

Oprac. Mirosław Domagała

***

Moto flesz. Odcinek 20INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas