Reklama

Badanie techniczne po terminie. Co grozi, gdy zapomniałem pojechać na przegląd?

Okresowy przegląd auta to czynność, jaką muszą wykonywać niemal wszyscy kierowcy poza właścicielami samochodów zabytkowych. Diagnoza podstawowych układów samochodu i wykrycie ewentualnych problemów technicznych zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Co składa się na testy przeprowadzane w stacji diagnostycznej i co grozi za badanie techniczne po terminie?

Co to jest badanie techniczne?

Przepisy o ruchu drogowym różnicują badania techniczne. Wyodrębniają:

  • badania okresowe;
  • badania dodatkowe;
  • badania co do zgodności z warunkami technicznymi.

Przegląd auta realizowany przez większość kierowców co roku w Okręgowej Stacji Diagnostycznej to właśnie badania techniczne okresowe.

Okresowy przegląd auta przeprowadzany jest po raz pierwszy przed rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku samochodu osobowego, którego DMC nie przekracza 3,5 tony, okresowe badanie techniczne przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji. Następnie w terminie 5 lat od tej daty i nie później niż 2 lata od pierwszego badania. Kolejne okresowe badania techniczne powinny być przeprowadzane co roku.

Reklama

Wybrane kategorie pojazdów muszą odbywać badanie techniczne co roku bez względu na wiek pojazdu. Dotyczy to m.in. taksówek, samochodów używanych do nauki jazdy lub egzaminowania czy aut z instalacją LPG.

Opłata za przegląd auta jest stała - wynosi 99 zł w przypadku samochodów osobowych oraz 162 zł za auto z LPG (63 zł to koszt przeglądu specjalistycznej instalacji gazowej).

Co sprawdzają na przeglądzie technicznym?

Zakres przeglądu auta reguluje rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach. Zgodnie z §2 rozporządzenia okresowe badanie techniczne obejmuje:

  • identyfikację pojazdu;
  • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia pojazdu;
  • sprawdzenie i ocenę prawidłowości działania poszczególnych zespołów i układów pojazdu;
  • sprawdzenie warunków dodatkowych (np. w pojazdach uprzywilejowanych).

Procedura przeglądu auta zawsze wygląda tak samo i obejmuje takie układy jak zawieszenie, układ kierowniczy, oświetlenie czy układ hamulcowy. Badanie techniczne zajmuje około pół godziny.

Diagnosta klasyfikuje również ewentualne usterki. Dzieli je na drobne, istotne oraz stwarzające zagrożenie.

W pierwszym przypadku mimo awarii wydawane jest pozytywne zaświadczenie o przeglądzie. W drugim kierowca ma obowiązek dokonać naprawy w terminie 14 dni od badania i ponownie zgłosić się na przegląd. W przypadku najpoważniejszych wad dowód rejestracyjny zostaje zatrzymany, a auto musi być przewiezione do warsztatu.

Co mi grozi, jeśli pojadę na badanie techniczne po terminie?

Mandat w przypadku braku ważnego badania technicznego może wynieść nawet 3000 złotych.

Wszystko zależy od tego, ile czasu upłynęło od poprzedniej kontroli i czy samochód, zdaniem funkcjonariusza policji lub ITRD, ma poważne czy jedynie marginalne usterki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badanie techniczne | okresowe badanie techniczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy