Auta z Niemiec. Jak sprowadzić i czy warto kupować samochody od naszych sąsiadów?
Polacy uwielbiają auta z Niemiec. Nie tylko sprowadzają je samodzielnie lub poprzez pośrednika, ale także polują na okazje cenowe np. w komisach, które są wprost przepełnione samochodami od naszych sąsiadów. Podpowiadamy, jak kupić tanio auto z Niemiec i w jaki sposób poradzić sobie z czekającymi na nas formalnościami.
Warto wiedzieć, że auta z Niemiec do Polski często trafiają mocno wyeksploatowane. Są po stłuczkach, zalaniach i powodziach. Niestety, nie brakuje na rynku nieuczciwych sprzedawców, którzy potrafią z bardzo uszkodzonego samochodu zrobić perełkę motoryzacyjną. Dlatego, jeśli chcemy auta z Niemiec w dobrym stanie i takie, które będą odpowiadać na nasze potrzeby, to powinniśmy dobrze się przygotować do poszukiwań wymarzonego samochodu.
Auta z Niemiec - strony z ogłoszeniami
Wielu kierowców w poszukiwaniu samochodu z Niemiec najczęściej filtruje ogłoszenia sprzedażowe na popularnych serwisach z anonsami motoryzacyjnymi. Wiele portali ogłoszeniowych jest także dostępnych w języku polskim, więc nawet z mniejszą znajomością języków obcych możemy sobie poradzić. Auta z Niemiec zazwyczaj są sprzedawane przez osoby prywatne, bardzo tanie komisy i komisy premium.
W tej pierwszej grupie, czyli wśród osób prywatnych możemy znaleźć naprawdę ciekawe propozycje samochodów, ale niestety niejednokrotnie kierowcy zachęceni okazyjną ceną zostali oszukani przez typowych handlarzy samochodowych.
Auta z Niemiec są również sprzedawane przez komisy. W tych najtańszych, najbardziej atrakcyjnych oddziałach najczęściej sprzedają imigranci, którzy mają na placu komisu samochody z wieloma nieprawidłowościami pod maską, czy w papierach. Często takie "auta marzeń" mają po prostu przekręcony licznik albo są powypadkowe, chociaż pozornie ich stan wizualny wcale tego nie wskazuje. Wielu kierowców niestety korzysta z takich ofert ze względu na wyjątkowo atrakcyjne warunki.
W porządnych komisach premium musimy liczyć się z wyższą ceną.
W zamian otrzymamy jednak naprawdę dobrą obsługę klienta, doradztwo na najwyższym poziomie, wsparcie w załatwieniu formalności ze sprowadzeniem samochodu do Polski i co najważniejsze - pojazd zgodny z opisem w ogłoszeniu.
Jak wyrejestrować auto w Niemczech?
Jeśli uda nam się skontaktować ze sprzedawcą wybranego samochodu, ustalić wstępne warunki sprzedaży, datę i miejsce przekazania auta oraz jego kwotę, to bardzo szybko musimy zająć się sporządzeniem umowy.
Umowa zakupu auta z Niemiec oczywiście musi zostać sporządzona w dwóch językach. Jeśli jednak kupujemy samochód w komisie, dokumentem potwierdzającym transakcję będzie faktura, która w zupełności wystarczy przy rejestrowaniu samochodu. Jeśli kupujemy samochód osobiście, to najlepiej będzie jeśli wcześniej przygotujemy odliczoną gotówkę. Przelewy bankowe czasami się opóźniają, więc może mieć to realnie wpływ na przeprowadzenie transakcji.
Auta z Niemiec rządzą się swoimi prawami, więc zanim będziemy mogli wywieźć samochód do Polski, musimy załatwić jeszcze wszelkie formalności z wyrejestrowaniem pojazdu. Warto wiedzieć, że w Niemczech wydział komunikacji zazwyczaj urzęduje od godziny 8 do 12.
Jeśli samochód jest wyrejestrowany, to do urzędu należy zabrać ze sobą:
- dowód tożsamości,
- umowę kupna-sprzedaży,
- fakturę VAT,
- dowód rejestracyjny,
- kartę pojazdu,
- potwierdzenie o ważności badania technicznego i ubezpieczenia.
Jak sprowadzić auto z Niemiec i co to są tablice pięciodniowe?
Kupując auta z Niemiec i po wyrejestrowaniu samochodu, możemy ubiegać się o wydanie tablic pięciodniowych, które umożliwią nam powrót samochodem na kołach. Ile to kosztuje? Wydanie tablic to koszt około 15 euro, natomiast koszt tablic z ubezpieczeniem to około 80-120 euro. Kierowca, który złoży wniosek o wydanie tablic pięciodniowych, nie będzie zobligowany do opłacenia podatku drogowego.
Warto jednak wiedzieć, że niektóre kraje nie akceptują tablic z żółtym paskiem, które zasadniczo przeznaczone są do poruszania się autem na krótkich odcinkach.
W Polsce dozwolone jest poruszanie się w ruchu drogowym z takimi tablicami.
Auta z Niemiec. Jakie dokumenty są potrzebna do rejestracji w Polsce?
W Niemczech z łatwością nabędziemy krótkoterminowe ubezpieczenie OC, zwane eVB w popularnych budkach "Autoschilder". To małe agencje ubezpieczeniowe zazwyczaj z jednym pracownikiem, który pomoże nam załatwić wszelkie formalności z krótkoterminowym ubezpieczeniem. Auta z Niemiec wymagają takiej polisy w kwocie do 120 euro.
W wydziale komunikacji w Niemczech otrzymamy nadany numer tablic rejestracyjnych oraz dowód tymczasowy, który pozwoli nam na powrót do kraju.
Po sprowadzeniu auta z Niemiec do Polski musimy się liczyć z kolejnymi obowiązkami:
- zapłatą akcyzy,
- tłumaczeniem dokumentów,
- badaniem technicznym,
W Polsce obowiązują dwie stawki akcyzowe, tj. 3,1% od wartości na umowie przy samochodach z silnikiem o pojemności do 2000 cm oraz 18,6% dla samochodów z większym silnikiem.