Akcja policji przeciw kierowcom przewozów osób. Zatrzymano przestępców
W ostatnich policjanci z Warszawy wcięli na celownik kierowców świadczących usługi przewozowe. Oficjalni w akcji chodziło o zwalczenie przestępstw w środkach transportu publicznego, jej głównym efektem było wyłapanie osób, które w Polsce znalazły się nielegalnie, a także tych, którzy prowadzili bez uprawnień.
Spis treści:
To była duża, zorganizowana akcja. Wzięli w niej udział funkcjonariusze Wydziału dw. z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji wspólnie z policjantami Wydziału Kryminalnego Komendy Stołecznej Policji. Zaangażowani byli również funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Nocna akcja policji przeciw kierowcom przewozów
Akcje prowadzono nocą, głównie w okolicach najbardziej popularnych klubów i dyskotek stolicy. W rejonach wytypowanych lokali zostały umiejscowione posterunki składające się z policjantów Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Wydziału Kryminalnego KSP, Wydziału Ruchu Drogowego KSP, Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP oraz Oddziału Prewencji Policji w Warszawie. Działały także zespoły funkcjonariuszy wydziałów pionu kryminalnego Komendy Stołecznej Policji, które przemieszczały się po Warszawie we wskazane miejsca, w zależności od potrzeb.
Kierowcy pojazdów świadczących przewóz osób poddawani byli szczegółowej kontroli drogowej obejmującej m.in. posiadanie stosownej licencji na przewóz osób, dokonywane były kontrole trzeźwości i badanie na zawartość środków odurzających w organizmie.
Policja sprawdzała wszystko, co się dało
Ponadto sprawdzany był stan techniczny pojazdów, legalność pobytu na terenie RP, sprawdzenia czy dana osoba posługuje się podrobionym czy przerobionym dokumentem. Osoby kontrolowane były ponadto pod kątem posiadania, przechowywania narkotyków, broni i innych przedmiotów, których posiadanie jest zabronione lub które pochodzą z przestępstwa.
W działaniach każdej nocy brało udział kilkudziesięciu policjantów. Funkcjonariusze wylegitymowali łącznie 189 osób oraz skontrolowali 177 pojazdów. Za popełnione przestępstwa zatrzymano 12 kierowców, głównie z popularnych firm oferujących transport na aplikację m.in. za posługiwanie się fałszywymi prawami jazdy, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, naruszenie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów czy też posiadanie dokumentu pochodzącego z przestępstwa (fałszywego prawa jazdy lub paszportu).
11 kierowców przewozów osób bez uprawnień
Wystawiono mandaty karne oraz sporządzono 11 wniosków o ukaranie za prowadzenie pojazdu bez stosownych uprawnień. Odholowanych zostało 13 samochodów.
Większość zatrzymanych osób okazała się być obcokrajowcami.
Policja zapowiada, że podobne akcje będą prowadzone również w innych miastach.
***