Skrzyżowanie jezdni z drogą rowerową. Kto ma pierwszeństwo?

​W ostatnich latach w Polsce mamy do czynienia z intensywną rozbudową sieci dróg dla rowerów. Dlatego warto przypomnieć sobie, jakie prawa i obowiązki mają rowerzyści poruszający się takimi drogami oraz jak muszą zachować się kierowcy przejeżdżający przez drogę rowerową.

Skrzyżowanie drogi rowerowej z jezdnią to przejazd rowerowy. Niestety, wielu kierowców nie wie, kto na takim przejeździe ma pierwszeństwo. Warto więc to wyjaśnić.

Generalna zasada mów, że pierwszeństwo regulują znaki. Jeśli jednak znaków w danym miejscu nie ma, należy odwołać się do przepisów zapisanych w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym. A tam znajdziemy art 27, który szczegółowo określa obowiązki kierowcy wobec rowerzystów, osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach czy też urządzeniach transportu osobistego.

Przepisy ogólne

Pierwszy, najważniejszy punkt tego artykułu mówi, że kierowca, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście znajdującemu się na przejeździe. Dodatkowo kierowca, który skręca w drogę poprzeczną, również musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście poruszającemu się drogą rowerową obok jezdni, ale także samą jezdnią. 

Reklama

Uwaga na martwą strefę

To ważne - rowerzyści poruszają się szybciej niż piesi, a również mogą się znaleźć w martwej strefie samochodu. 

W tym miejscu warto również zaapelować do rowerzystów, by dla własnego bezpieczeństwa upewniali się, że są widziani przez kierowców - szczególnie skręcających samochodów ciężarowych, które mają bardzo duże martwe strefy i czasem kierowcy fizycznie nie mają możliwości dostrzeżenia rowerzystów.

Dodatkowo w kodeksie wprost zapisano, że kierowca przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem. Z tego wynika, że jeśli droga rowerowa poprowadzona jest wzdłuż drogi głównej, to kierowcy wyjeżdżający z parkingu, czy drogi podporządkowanej, skręcający w lewo czy prawo muszą ustąpić pierwszeństwa rowerzyście.

Ponadto na przejazdach rowerowych, podobnie jak na przejściach dla pieszych, kierującym samochodami nie wolno wyprzedzać. Wyjątkiem są przejazdy, na których ruch jest kierowany.

Znaki i zasada prawej ręki

Na skrzyżowaniach jezdni, wzdłuż których poprowadzono ścieżki rowerowe pierwszeństwo regulują znaki, przy czym dotyczą one również dróg rowerowych. Innymi słowy, rowerzysta jadący wzdłuż drogi głównej ma pierwszeństwo, ale jeśli jedzie drogą podporządkowaną - musi ustąpić pierwszeństwa samochodom. Dodatkowo na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje zasada prawej ręki, czyli pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się z prawej strony, niezależnie od tego czy jest rower czy samochód.

Tutaj uwaga, jeśli takie skrzyżowanie jest skrzyżowaniem jezdni wyłącznie z drogą rowerową, i nie ma na nim znaków regulujących pierwszeństwo (co praktycznie się nie zdarza), to również obowiązuje zasada prawej ręki, czyli rowerzysta z prawej strony ma pierwszeństwo, ale z lewej - musi ustąpić pierwszeństwa samochodowi.

Zasada ograniczonego zaufania

Niezależnie od przepisów rowerzyści zawsze powinni pamiętać, że należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego i w razie zderzenia z samochodem to oni będą stroną poszkodowaną. Dlatego zawsze należy stosować podstawową zasadę w ruchu - zasadę ograniczonego zaufania.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy