Wakacje kamperem - dokąd jechać, gdzie się zatrzymać?

Coraz więcej osób decyduje się na porzucenie samochodu oraz hotelu i wyjazd na rodzinne wakacje kamperem. Z jakimi kosztami musimy się liczyć na miejscu?

W czasie pandemii prawdziwy boom przeżył wypożyczalnie kamperów - kto chciał na chwilę wyrwać się z domu, a nie mógł nocować w hotelu, ten brał kampera. Kiedy już wybierzemy odpowiadający nam środek lokomocji, zapłacimy kaucję i obierzemy kierunek wyjazdu, pozostaje jeszcze jedna kwestia do zorganizowania - miejsce postoju.

Wakacje kamperem w Europie. Ile to kosztuje?

Ceny wynajmu kampera, w zależności od jego wielkości, długości i terminu wyjazdu, opisaliśmy szerzej w tekście po lewej. Skupmy się więc na tym co czeka nas na miejscu. Południe i zachód Europy, czyli najczęściej wybierane kierunki wakacyjne, są oczywiście pełne kempingów i camper parków. W takich miejscach możemy liczyć na parcelę z dostępem do prądu, możliwość uzupełnienia wody czy pozbycia się nieczystości z samochodowej instalacji. Portal Campiri sprawdził, ile zapłacimy za miejsce na takim kempingu, za kampera i dwie osoby.

Reklama

Wśród najdroższych krajów znalazły się Włochy, Szwajcaria, Hiszpania i Chorwacja. Za wspomniany pakiet w tych niezwykle popularnych turystycznie krajach zapłacimy średnio między 30 a 40 euro za noc. Nieco taniej zapłacimy za pobyt w Austrii, Słowenii, Danii i Norwegii. Wyniesie nas to około 25-30 euro za dobę.

Wakacje kamperem w Europie. Gdzie jest najtaniej?

Do 25 euro za dobę dla dwóch osób i kampera zapłacimy za kemping w Niemczech, Francji, Belgii, Holandii, Szwecji, Finlandii i Grecji. Z kolei w cenie do 20 euro powinniśmy znaleźć miejsce w Bośni i Hercegowinie, Serbii, Bułgarii, Portugalii, na Węgrzech czy u naszych południowych sąsiadów - w Czechach i na Słowacji.

Najtaniej, wg danych Campiri, będzie w Rumunii, Czarnogórze, Macedonii i Albanii. Tam za nocleg powinniśmy zapłacić w ok. 10-15 euro. Podane ceny dotyczą sezonu wysokiego i miejsca dla kampera, dwóch osób, z dostępem do energii elektrycznej.

Koszt wynajęcia parceli jest stosunkowo niewielki w porównaniu do innych kosztów - autostrad, wynajęcia kampera, paliwa. Pamiętajmy jednak, że im bliżej atrakcyjnego, obleganego przez turystów miejsca, tym droższe będą kempingi. Jeśli mamy zamiar nocować "na dziko" proponujemy wcześniej sprawdzić, jakie zasady panują w określonych krajach. Hiszpanie na przykład pozwalają biwakować tylko w wyznaczonych strefach, a w Chorwacji za postój poza kempingiem możemy dostać mandat.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże kamperem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy