Czego nie można robić podczas jazdy kamperem?

Podróż kamperem to niesamowita przygoda, ale trzeba pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Sprawdzamy, czego nie powinno się robić podczas jazdy kamperem.

Aby podróż kamperem była przyjemna i bezpieczna należy pamiętać o kilku zasadach
Aby podróż kamperem była przyjemna i bezpieczna należy pamiętać o kilku zasadachAdobe Stock

W ostatnich latach coraz więcej polskich turystów decyduje się na wynajem bądź zakup kampera. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać pełną niezależność podczas podróżowania, a do tego możliwość nocowania w wielu nietypowych miejscach.

Kto może prowadzić kamper?

Żeby prowadzić taki samochód nie są potrzebne żadne specjalne uprawnienia. Wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kluczowym parametrem w przypadku kamperów jest dopuszczalna masa całkowita. Kierowcy posiadający podstawowe uprawnienia mogą prowadzić pojazdy o DMC mniejszej lub równej 3,5 tony. Większość kamperów dostępnych w wypożyczalniach mieści się właśnie w tym limicie.

Jeśli chcielibyśmy prowadzić większy pojazd o DMC wynoszącym więcej niż 3,5 tony, będzie potrzebne prawo jazdy kategorii C1 lub C. Na rynku znajdziemy również potężne "domy na kołkach" o DMC wynoszącej ponad 7,5 tony. Wtedy potrzebne będzie prawo jazdy kategorii C.

Warto mieć na uwadze, że ze względu na szczególny charakter takiego pojazdu, wiele wypożyczalni kamperów może oczekiwać odpowiedniego doświadczenia za kierownicą. Zwykle trzeba posiadać prawo jazdy co najmniej rok. Niemniej, jest to indywidualna kwestia każdej wypożyczalni.

Zamknięte okna i markiza

Przed wyruszeniem w podróż należy się upewnić, że wszystkie okna zostały zamknięte, a markiza jest zasunięta i zabezpieczona. W innym wypadku może stanowić poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Przy okazji warto sprawdzić mocowanie drabinki służącej do wchodzenia na dach, a także zaworu spustowego szarej wody. To kilka czynności, które zajmą co najwyżej minutę, ale zapewnią spokojną i bezpieczną jazdę.

Chodzenie i spanie w kamperze

Prowadząc kamper trzeba mieć świadomość jego gabarytów - jest wyższy, szerszy, dłuższy, a do tego sporo cięższy niż zwykły samochód osobowy. W zamian oferują sporo przestrzeni w kabinie. Dlatego podczas wielogodzinnej jazdy aż kusi, żeby rozprostować kości we wnętrzu pojazdu lub zdrzemnąć się w sypialni.

Trzeba mieć jednak świadomość, że przemieszczenie się po kamperze podczas jest zabronione. To samo dotyczy spania w łóżku lub siedzenia na kanapie. Podczas podróży pasażerowie powinni zając miejsce w fotelach z zapiętymi pasami. W innym przypadku można się brutalnie przekonać, jak działają podstawowe prawa fizyki. Podczas gwałtownego hamowania, nawet przy relatywnie niedużej prędkości, można zrobić sobie sporą krzywdę.

Dlatego z sypialni, kuchni oraz łazienki w kamperze można korzystać tylko wyłącznie w czasie postoju. Jeśli pasażerowie nie będą przestrzegać tego przepisu mogą dostać mandat w wysokości 100 złotych. Otrzyma go również kierowca wraz z dodatkowymi punktami karnymi.

Przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów

W potężnej przestrzeni kampera zmieści się wielu pasażerów, ale trzeba mieć na uwadze, że ich dopuszczalna liczba jest określona w homologacji oraz dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przewożenie każdej osoby powyżej limitu oznacza 300 zł mandatu i 1 punkt karny dla kierowcy. Trzeba mieć świadomość, że przewóz na pokładzie o trzech pasażerów ponad limit będzie skutkować odebraniem prawa jazdy na 3 miesiące.

Zwierzęta luzem w samochodzie

Zwierzęta mogą bez większych problemów podróżować kamperem, ale należy odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo. Obowiązują podobne zasady jak w przypadku ludzi. Zwierzęta nie powinny przeszkadzać kierowcy, a tym bardziej poruszać się po kamperze w czasie jazdy.

Dobrym rozwiązaniem jest przewożenie zwierząt w stabilnie zamocowanej klatce. W przypadku wyjazdów zagranicznych warto uzyskać dodatkowe informacje na temat kwestii sczepień oraz przewożenia zwierzęcia przez granice.

Niezabezpieczone przedmioty

Podczas jazdy kamperem nie można przewozić luźnych oraz niezabezpieczonych przedmiotów, W szczególności dotyczy to butelek, puszek, naczyń kuchennych, opakowań oraz wiele innych rzeczy, które umilają wakacyjny wyjazd.

Zobacz również:

Garnki powinny być ciasno ułożone w szafkach, żeby nie przemieszczać się i hałasować podczas jazdy. To samo dotyczy przedmiotów ceramicznych i szklanych, a także sztućców. Najlepiej owinąć je papierem lub folią bąbelkową, żeby zaoszczędzić sobie irytujących dźwięków podczas podróży.

Alternatywnie można wykorzystać zastawę w tworzywa sztucznego, które jest lżejsze i nie tłucze się. Tradycyjne sztućce można zamienić na drewniane, a talerze na papierowe. Podczas wyjazdu będziemy potrzebować mniej wody, ponieważ odpada konieczność mycia naczyń po posiłku.

Nieodpowiednio ulokowany bagaż

Przed wyjazdem należy sprawdzić, czy bagaż został odpowiednio zamocowany, a podczas jazdy nie będzie się przemieszczać. Jednym z podstawowych błędów użytkowników kamperów jest pozostawianie niezabezpieczonego bagażu we wnętrzu pojazdu. Podczas hamowania luźne rzeczy mogą wyrządzić wiele szkód.

W wielu kamperach znajduje się specjalnych schowek na bagaże, gdzie można ukryć torby podróżne oraz inne przedmioty. Jeśli na zewnątrz przewozimy ze sobą skuter lub rowery, warto regularnie podczas postoju sprawdzić, czy są odpowiednio zamocowane.

Zakaz rejestracji samochodów spalinowych. A co z Polską?Polsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas