Te metalowe konstrukcje ratują życie. Nie każdy wie jak z nich korzystać

Każdy musi zimą mierzyć się z problemem skutecznego odśnieżenia auta. Robimy to dla komfortu jazdy, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Śnieg i lód zebrany na pojeździe może stanowić śmiertelne zagrożenie. Szczególnie, jeśli zamarznie i spadnie z rozpędzonej ciężarówki. Na szczęście kierowcy ciężarówek uzyskali bezcenne wsparcie.

Na wybranych MOP-ach kierowcy mogą skorzystać z dmuchaw do usuwania śniegu
Na wybranych MOP-ach kierowcy mogą skorzystać z dmuchaw do usuwania śnieguGDDKiA

Od 2021 roku przy nowych miejscach obsługi podróżnych (MOP) obowiązkowo powstają rampy do odśnieżania ciężarówek. W każdym przetargu na dzierżawę komercyjnego MOP-u znalazły się zapisy o możliwości budowy takiej infrastruktury. Od 2024 roku jest to już bezwzględny wymóg dla wszystkich nowych dzierżawców.

Rampy mają prostą konstrukcję - kierowca może wjechać obok niej pojazdem, bezpiecznie wejść na górę i ręcznie odśnieżyć dach. GDDKiA wybrała takie rozwiązanie zamiast automatycznych szczotek czy dmuchaw ze względu na mniejszą awaryjność. Jedyna rampa w postaci dmuchawy znajduje się na MOP-ie Woźniki. Koszt budowy pojedynczej rampy wraz z infrastrukturą wynosi około 350 tysięcy złotych.

Rampy do odśnieżania ciężarówek

Na polskich MOP-ach działa obecnie 13 urządzeń do odśnieżania ciężarówek, z czego 8 zostało udostępnionych na początku 2024 roku. GDDKiA planuje znaczącą rozbudowę tej infrastruktury - do końca 2025 roku powstanie około 10 nowych stanowisk, a ponad 50 kolejnych jest w fazie przetargów lub przygotowania. Według planów, do końca 2026 roku sieć ma liczyć ponad 70 punktów do odśnieżania.

W Polsce przybywa ramp do odśnieżania aut ciężarowychGDDKiA

Obecnie rampy do odśnieżania ciężarówek znajdują się w następujących lokalizacjach:

  • A1 MOP Mszana Południe w woj. śląskim,
  • A1 MOP Woźniki Wschód w woj. śląskim,
  • A1 MOP Woźniki Zachód w woj. śląskim (tu dostępna jest dmuchawa),
  • A4 MOP Prószków w woj. opolskim,
  • A4 MOP Przysiecz w woj. opolskim,
  • S3 MOP Racula Zachód w woj. lubuskim,
  • S7 MOP Widoma Wschód i Widoma Zachód w woj. małopolskim,
  • S8 MOP Guzew Południe w woj. łódzkim,
  • S19 MOP Obroki Wschód w woj. lubelskim,
  • S19 MOP Obroki Zachów w woj. lubelskim,
  • S61 MOP Chomentowo Wschód w woj. podlaskim,
  • S61 MOP Chomentowo Zachód w woj. podlaskim.

Mandat za nieodśnieżoną ciężarówkę może wynieść nawet 3000 zł

Przepisy jasno regulują kwestię przygotowania pojazdu do jazdy. Zgodnie z art. 66 ust. 1 pkt. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, “Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę”. Za zlekceważenie tych zapisów ustawy kierowca może otrzymać dotkliwą karę - mandat w wysokości do 3000 złotych oraz 12 punktów karnych.

"Graffiti". Myrcha o zaostrzeniu kar dla kierowców-recydywistówPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas