W Nysie powstała gigafabryka akumulatorów. Jest zasilana w 100 proc. zieloną energią

Firma Umicore otwiera pod Nysą pierwszą w Europie gigafabrykę, która będzie dostarczać materiały akumulatorowe europejskim klientom z branży motoryzacyjnej. Nowy zakład jest zasilany w 100 proc. zieloną energią.

 

Umicore to globalna grupa działająca w branży technologii materiałowych, dostawca m.in. dla branży motoryzacyjnej i maszynowej. Wytwarzane przez nią materiały wykorzystywane są m.in w produkcji wysokowydajnych akumulatorów.

Otwarcie zakładu w Radzikowicach czyni Umicore pierwszą firmą w Europie posiadającą kompletny łańcuch dostaw oraz zamknięty obieg materiałów akumulatorowych, w duchu gospodarki zrównoważonej i cyrkularnej.

Element większej strategii

Budowa zakładu w Radzikowicach pod Nysą rozpoczęła się w 2019 roku, a produkcja została uruchomiona w lipcu tego roku. Według informacji udzielanych przed rozpoczęciem inwestycji, jej koszt wyniósł 660 mln euro. Działający na 90 hektarowej działce zakład produkuje materiały katodowe, które są wykorzystywane w akumulatorach do pojazdów elektrycznych. Zakład w Radzikowicach jest zasilany w 100% zieloną energią z farmy wiatrowej zlokalizowanej w Pągowie.

Korzyści dla regionu

Reklama

Jak poinformowała firma podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia zakładu, roczna zdolność produkcyjna ma osiągać 20 GWh do końca 2023 roku i 40 GWh w 2024 roku, z potencjałem wzrostu nawet do ponad 200 GWh w drugiej połowie dekady.

Inwestycja Umicore przyniesie korzyści dla regionu i wesprze pozycję kraju jako lidera w dziedzinie akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W fabryce zatrudnienie znajdzie około 400 osób.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fabryka | nysa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy