Reklama

"Samochód musi mieć kopa"

Anna Chodakowska, warszawianka z dziada pradziada, aktorka, obrończyni zwierząt, od siedmiu lat jeździ Hondą Civic.

Aktorka Anna Chodakowska już od dziecka interesowała się samochodami. Pasję przejęła po ojcu, który jako student był objeżdżaczem aut w fabryce samochodów General Motors w przedwojennej Warszawie.

- Nawet już jako starszy pan i nieco przygłuchy miał tak wyczulony organizm na pracę silnika, że często jadąc taksówką mówił do kierującego - wie pan co, choć jestem głuchy, to czuję pod d..., iż prawa tulejka rychsztosuje - śmieje się aktorka.

Pani Ania wprawdzie nie przejawia aż takiego zainteresowania samochodami, żeby wiedzieć, co i jak w aucie działa, ale potrafi docenić fantastyczną technikę, ukrytą pod maską i we wnętrzu auta.

- Podobają mi się wprawdzie te stare, przepiękne modele, ale podziwiam je z daleka, bo przeważnie dużo palą i potrafią się psuć, dlatego też są dla mnie bezużyteczne. Samochód musi być sprawny zawsze, ponieważ jeżdżę nim wszędzie. Praktycznie nie wysiadam z auta. Tak jest od 1977 roku, kiedy zrobiłam prawo jazdy. Nie wyobrażam sobie życia bez samochodziku, to jest przedłużenie mojej ręki, a przede wszystkim ogromna oszczędność czasu. Lubię pojazdy wyrywne, choć nie jeżdżę po wariacku, bo zwyczajnie się boję, czasami jednak zdarza mi się pojechać szybciej, ale oczywiście w granicach rozsądku. Samochód musi mieć kopa. Jeśli przycisnę gaz, to bez redukcji biegu musi odejść jak rakieta. Potrzebuję głównie auta do pracy, a nie na wyścigi. Wystarczy mi więc pojazd takiej klasy jak honda civic, która spełnia wszystkie moje oczekiwania. Tak też było z moim poprzednim samochodem - toyotą. Uważam, że obie marki są świetne - podkreśla pani Anna.

Reklama

Obecnie aktorka od siedmiu lat jeździ hondą civic, którą uważa za przestronne auto. A co ją w niej najbardziej urzekło?

- To prostota. Moja honda civic z 2000 roku ma ładny kształt. Wszystko jest w niej przemyślane - od siedzeń po drążek kierowniczy. Siedząc w środku wiem, że jestem w aucie, a nie w puszce od konserw. W tym pojeździe nic mi się nigdy nie zepsuło, nawet akumulator jest ten sam. Chciałabym ją wymienić na nowszy model, ale ta ostatnia honda już nie podoba mi się tak bardzo, ze względu na jej linię, która dla mnie jest mniej atrakcyjna. Ale mimo to chciałabym ją kupić. Niestety, nie mogę mieć też dłuższego samochodu, bo nie zmieściłabym się na moim miejscu garażowym. Ale dzięki temu nauczyłam się do perfekcji parkować tyłem. Z powodu swoich rozmiarów honda jest po prostu dla mnie optymalna - konstatuje Anna Chodakowska.

Jeśli chodzi o innych użytkowników dróg, to zdaniem pani Anny polscy kierowcy są różni - i dobrzy, i źli.

- Z tego, co widzę jeżdżąc po Warszawie i po polskich drogach, niestety, sporo jest kierowców bez wyobraźni. Można wręcz powiedzieć dosadniej - bałwanów. Najgorzej oceniam tych, którzy mają piękne, wypasione auta i testują na szosie ich moc. Potrafią wyprzedzać tuż przed wzniesieniem lub przed zakrętem. Stąd taka masa tragicznych wypadków. Inną wadą naszych kierowców jest brak refleksu i wyjątkowa powolność. Jest to szczególnie dotkliwe przy zmianie świateł na skrzyżowaniach. Wtedy naprawdę cierpię, widząc, z jaką prędkością ruszają. Niestety, to chyba zła dieta, za dużo schabowego i... - uważa Anna Chodakowska.

Zdaniem pani Anny, nie ma reguły, że kobiety są gorszymi kierowcami. Sama zna sporo pań jeżdżących świetnie oraz takich jeżdżących fatalnie. Ale tych ostatnich jest, niestety, więcej.

- Nie jestem ani feministką, ani antyfeministką, ale jeśli mamy do czynienia ze złym kierowcą kobietą i złym kierowcą mężczyzną, to ten zły kierowca mężczyzna jest lepszy od tej kobiety. Niektóre panie, szczególnie te ze świeżo zdobytym prawem jazdy, jeżdżą, niestety, wolniej i niepewnie. Jedyne wyjście to je wyprzedzić i już się nie męczyć - śmieje się aktorka.

Honda Civic 1.4i (2000 r.)

Pojemność skokowa [ccm]: 1396

Moc maks. [kW (KM)] przy [obr./min]: 66 (90) przy 6400

Maks. mom. obr. [Nm] przy [obr./min]: 123 przy 4600

Skrzynia biegów: 5 biegowa

Masa własna [kg]: 1324

Dł. x szer. x wys. [mm]: 4545x1750x1430

Pojemność bagażnika [l]: 350

Prędkość maks. [km/h]: 170

0-100 km/h [s]: 13,3

Średnie zużycie paliwa [l/100 km]: 8,0

Zużycie paliwa: cykl miejski/pozam. [l/100 km]: 9,5/6,7

Autobit
Dowiedz się więcej na temat: mus | mięta | maks | Honda Civic | Auta | aktorka | Anna Chodakowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy