Reklama

Znów spadła sprzedaż samochodów w Polsce. Kryzys się pogłębia

Czerwiec to kolejny fatalny miesiąc dla rynku nowych samochodów w Polsce. Dilerzy sprzedali znacznie mniej samochodów niż w czerwcu ubiegłego roku, gorsze są również wyniki za całe pierwsze półrocze.

W czerwcu br. zarejestrowano w Polsce ponad 45,1 tys. nowych samochodów osobowych oraz dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony; to mniej o 10,72 proc. rdr oraz o 9,5 proc. więcej niż w maju br. - podał Samar.

12 miesięcy spadków sprzedaży nowych samochodów

Według Instytutu to już 12. z rzędu spadek sprzedaży rdr. Przyczyny tego stanu rzeczy są od wielu miesięcy takie same: perturbacje z dostępnością mikroprocesorów oraz niektórych surowców i komponentów, dynamicznie rosnące ceny (nie tylko samochodów oraz paliw) i stopy procentowe, a także inwazji Rosji na Ukrainę, skąd pochodzi część surowców i komponentów wykorzystywanych przez europejskich producentów samochodów. 

Reklama

Chociaż ukraińscy dostawcy wznowili już swą działalność, dzięki czemu produkcja komponentów nieco wzrosła, to jednak jej aktualna wielkość nie pozwala na skompensowanie wcześniejszych strat" - wskazali analitycy Samaru.

Inflacja, słaby złoty, braki samochodów

Dodali, że na polskim rynku dodatkowym czynnikiem jest rosnąca inflacja oraz słaby złoty, co również przyczynia się do wzrostu cen samochodów, zarówno nowych, jak i używanych.

Z raportu wynika, że w czerwcu br. udział klientów indywidualnych w całkowitej liczbie rejestracji samochodów osobowych wyniósł 29,02 proc., a na firmy przypadło niespełna 71 proc.

Pierwsze półrocze 2022 roku gorsze 13 proc.

Dane skumulowane za 6 miesięcy (243 972 sztuk) wskazują na spadek sprzedaży w tym roku o 13,11 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 r. - poinformował Samar.

W czerwcu br. z piętnastu marek klasyfikowanych na liście rankingowej tylko trzy zanotowały wzrost liczby aut zarejestrowanych w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Liderem wzrostu była KIA z wynikiem 16,74 proc. Największy spadek (o 35, proc.) zanotowała Skoda - podano.

Prognoza IBRM SAMAR na 2022 rok zakłada rejestrację około 455 tys. samochodów osobowych oraz 70 tys. dostawczych. 
***

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż nowych samochodów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy