Średni wiek sprowadzanego samochodu. W 2022 roku padł niechlubny rekord

Paweł Rygas

Oprac.: Paweł Rygas

Średni wiek używanego samochodu przekroczył kolejną niechlubną granicę. W maju do Polski sprowadzono niespełna 69,6 tys. używanych samochodów. Wynik - kolejny już raz - jest zauważalnie niższy niż w ubiegłym roku. To efekt inflacji i kurczenia się oferty używanych pojazdów na zachodzie.

Średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów wciąż rośnie. Padł kolejny rekord
Średni wiek sprowadzanych do Polski samochodów wciąż rośnie. Padł kolejny rekordWojciech LaskiAgencja SE/East News

W ubiegłym miesiącu po raz pierwszy zarejestrowano w naszym kraju 69 589 używanych aut. Zdecydowana większość z nich, bo aż 63 658, to samochody osobowe.

Takie informacje płyną z najnowszego raportu opracowanego przez Instytut Samar. Majowy wynik jest aż o 13,2 proc. słabszy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Sumarycznie, od 1 stycznia 2022 do końca maja, na polskich drogach przybyło 335 tys. używanych samochodów. To o równe 14 proc. mniej niż w analogicznym okresie anno domini 2021.

W maju padł kolejny niechlubny rekord dotyczący średniego wieku sprowadzonego samochodu. Obecnie wynosi on już 12,67 roku. Średnią zawyżają samochody osobowe (12,73 roku), szczególnie te wyposażone w silniki benzynowe (13,58 roku). Najmłodsze są samochody elektryczne. W przypadku aut osobowych ich wiek wynosi 5,69 roku - czytamy w Samarze.

Średni wiek sprowadzanych samochodów. Diesel w odwrocie

Wśród sprowadzonych pojazdów dominują te wyposażone w silniki benzynowe. Stanowią one 58,2 proc. ogółu sprowadzonych do Polski w tym roku samochodów używanych. Udział aut z silnikiem Diesla w ogóle importu wynosi w tym roku 41,5 proc. Zaledwie 0,3 proc. sprowadzanych do kraju używanych aut może się pochwalić napędem elektrycznym (BEV).

W rankingu najpopularniejszych marek (okres od 1 stycznia do końca maja 2022) prowadzi Volkswagen (30,7 tys. rejestracji), przed 2. Oplem (30,4 tys. rejestracji) i 3. Fordem (28,5 tys. rejestracji).

Do najchętniej sprowadzanych w tym roku modeli należą:

  1. Opel Astra (9,3 tys. rejestracji),
  2. Audi A4 (9,3 tys. rejestracji),
  3. Volkswagen Golf (8,7 tys. rejestracji),
  4. BMW serii 3 (6,7 tys. rejestracji),
  5. Audi A3 (6,0 tys. rejestracji).

***

Moto Flesz - odcinek 41. Motocykle na kategorię B, samochodowe premieryINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas