Winiety Austria 2023. Cena, na jakie drogi, gdzie kupić?

Posiadanie winiety to jeden z warunków wymaganych do poruszania się większością autostrad oraz dróg szybkiego ruchu w Austrii. Warto o tym pamiętać podczas ferii zimowych i wakacji w 2023 roku. Jak kupić winietę na drogi w Austrii i ile trzeba za nią zapłacić?

Jak kupić winietę na drogi w Austrii i czy jest możliwa opłata online?

Winiety w Austrii są dostępne na stacjach benzynowych przy autostradach w pobliżu granicy lub w bazach ÖAMTC (austriacki automobilklub). Odpowiednie punkty sprzedaży są zawsze oznaczone symbolem winiety. Pełną listę punktów sprzedaży można znaleźć również na oficjalnej stronie operatora autostrad - tutaj

Reklama

W Austrii istnieje również możliwość zakupu winiety elektronicznej na oficjalnej stronie operatora austriackich autostrad. Jest to dość wygodne rozwiązanie, szczególnie, że sposób zakupu winiety jest dość przystępny i bardzo intuicyjny, a płatności można dokonać za pomocą przelewu lub karty kredytowej. 

Podczas zakupu należy podać numery rejestracyjne pojazdu oraz wybrać okres obowiązywania winiety.

Uwaga! Winiety kupione online są ważne dopiero 18 dni po dokonaniu transakcji. Wynika to z przepisów dotyczących ochrony praw kupujących, które dają możliwość zwrotu do 14 dni od daty transakcji. Odstępstwem od reguły są winiety kupowane przez firmy. Są one ważne od chwili zakupu.

Ile kosztują winiety w Austrii i kto musi je kupić? Cennik w 2023 roku

Osoby, które planują wyjazd do Austrii na ferie zimowe lub wakacje, powinny wcześniej sprawdzić cennik winiet dla samochodów osobowych i motocykli. Cennik winiet w Austrii w 2023 roku nieznacznie różni się w porównaniu do 2022 roku. W przypadku winiety rocznej dla samochodów osobowych podwyżka wynosi 2,60 euro. Z kolei najpopularniejsza wśród polskich kierowców winieta na 10 dni podrożała o 0,30 euro. Niewielki wzrost cen winiet w Austrii dotknął również motocyklistów.

Koszt zakupu winiety w 2023 roku w Austrii dla pojazdów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej wynosi:

  • 96,40 euro za winietę roczną,
  • 29,00 euro za winietę na dwa miesiące,
  • 9,90 euro za winietę na 10 dni.

Motocykliści w 2023 roku muszą wnieść następujące opłaty za korzystanie z płatnych dróg w Austrii:

  • 38,20 euro za winietę roczną,
  • 14,50 euro za winietę na dwa miesiące,
  • 5,80 euro za winietę na 10 dni.

Na jakich drogach obowiązują winiety w Austrii?

Winiety w Austrii nie są obowiązkowe na wszystkich drogach, trzeba je jednak posiadać, aby poruszać się niektórymi odcinkami. To przede wszystkim w większości autostrady i drogi szybkiego ruchu. Szczegółową mapę dróg w Austrii, które objęte są winietami, można pobrać ze strony operatora systemu płatności, klikając tutaj.

Wszystkie pojazdy poruszające się płatnymi drogami w Austrii muszą mieć opłaconą winietę. Zwolnione z opłat za przejazd autostradami są jedynie samochody stanowiące własność osób niepełnosprawnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: winiety Austria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy