Toyota Mirai z nową niższą ceną. Skala obniżki robi wrażenie

Pod koniec października w Rybniku rozpoczęła działalność druga ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. Z tej okazji Toyota obniżyła cenę modelu Mirai o okrągłe 50 tys. zł.

Sieć stacji tankowania wodoru w Polsce jest budowana przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter "Nie Emituję Spalin, Oczyszczam". 

Dwie stacje tankowania wodoru już działają

Pierwsza ze stacji została uruchomiona w Warszawie, druga - w Rybniku. Obie przeznaczone są głównie do tankowania autobusów komunikacji miejskiej, ale są również ogólnodostępne, co oznacza, że zatankować może każdy użytkownik samochodu na wodór.

Z okazji uruchomienia drugiej stacji Toyota przygotowała ofertę specjalną na wodorowy model Mirai. Ostatnie egzemplarze z rocznika 2022 w wersji Executive dostępne są od 284 900 zł lub w leasingu od 2963 zł netto miesięcznie. To 50 tys. zł mniej niż wynosi cena standardowa.

Reklama

Toyota Mirai w nowej, niższej cenie

Toyota Mirai posiada trzy zbiorniki wodoru, których napełnienie trwa 5 minut. Gaz przechowywany jest pod ciśnieniem 700 barów i zasila ogniwa paliwowe, które produkują prąd. Energia elektryczna trafia do silnika, który napędza samochód. Efektem reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwach paliwowych jest wyłącznie czysta woda.

Średnie zużycie wodoru wg WLTP w Mirai wynosi od 0,79 kg/100 km, natomiast 1 kg wodoru kosztuje 69 zł. To oznacza, że koszt przejechania 100 km tym autem w Polsce wynosi od 54,50 zł (zakładając realne zużycie gazu na poziomie wyliczonym wg normy WLTP; realnie zwykle jest wyższe). Zasięg samochodu wynosi do 650 km.

Toyota Mirai to jedyne dostępne w Polsce auto osobowe z napędem elektrycznym na wodorowe ogniwa paliwowe. Moc napędzającego Mirai silnika elektrycznego wynosi 182 KM, a moment obrotowy 300 Nm. 

Samochód, który oczyszcza powietrze

Co ciekawe, Toyota Mirai posiada katalityczny filtr wbudowany we wloty powietrza, które jest doprowadzane do ogniw paliwowych, usuwający od 90 do 100% cząstek stałych o średnicy od 0 do 2,5 mikronów z powietrza. Oznacza to, że powietrze opuszczające układ napędowy Mirai jest czystsze niż pobierane z otoczenia. Pokonanie 10 tysięcy km oczyszcza powietrze dla jednej osoby na 1 rok.

Toyota Mirai w wersji Executive posiada 19-calowe felgi, dwustrefową klimatyzację automatyczną, system multimedialny z kolorowym ekranem dotykowym 12,3 cala, nagłośnieniem JBL z 14 głośnikami, interfejsem Android Auto i Apple CarPlay, bezprzewodową ładowarkę telefonu w konsoli centralnej, a także systemy bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy Toyota T-MATE, w tym m.in. system monitorowania martwego pola w lusterkach (BSM), układ detekcji przeszkód (ICS), zapobiegający kolizjom podczas manewrów, system ostrzegania o ruchu poprzecznym z tyłu pojazdu (RCTA) i system adaptacyjnych świateł drogowych (AHS). To właśnie taki samochód, z rocznika 2022 kosztuje dziś 284 900 zł. Ostatnie egzemplarze są gotowe do odbioru u dilerów Toyoty.

Wyposażenie wersji Executive można wzbogacić o pakiet VIP (35 tys. zł), który zawiera m.in. 20-calowe felgi, trzystrefową klimatyzację, tapicerkę ze skóry półanilinowej, wentylowane fotele przednie, wyświetlacz HUD, zaawansowanego asystenta parkowania Toyota Teammate Advanced Park czy dach panoramiczny z elektrycznie sterowaną roletą. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy