Maleje import aut z USA. Rekordowy spadek

Maleje import używanych samochodów z USA. Słaba złotówka i niepewna sytuacja finansowa sprawiły, że w 2021 wielu rodaków zrezygnowało z pomysłu sprowadzenia samochodu zza oceanu. Jeśli wierzyć danym Ministerstwa Cyfryzacji, spadek importu wyniósł rekordowe 24 procent!

Jak poinformowała Interię Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, który pełni też nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji, w 2021 w Polsce zarejestrowano po raz pierwszy zaledwie 25 362 samochodów osobowych sprowadzonych z USA. Dla porównania import z tego kierunku w roku 2020 wyniósł 33 367 sztuk. Oznacza to, że na przestrzeni roku rynek tego rodzaju pojazdów skurczył się o rekordowe 24 proc!

Import z USA. Nie chcemy już rozbitych Audi, BMW i Mercedesów?

Zmieniła się też struktura sprowadzanych na kontynent europejski pojazdów. Do tej pory w rankingach najchętniej importowanych aut zobaczyć można było wiele modeli doskonale znanych europejskim nabywcom. Kuszeni młodszymi rocznikami klienci chętnie sprowadzali do kraju amerykańskie wersje takich marek, jak chociażby BMW, Audi czy Mercedes. W rankingach popularności wysoko stały też auta japońskie pokroju Mazdy czy Toyoty. 

Reklama

Rok 2021 wydaje się pod tym względem wyjątkowy. W pierwszej dziesiątce najczęściej rejestrowanych w Polsce samochodów z USA znalazły się tylko trzy marki spoza Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dwudziestce znajdziemy tylko pięć modeli zagranicznych - wobec USA - producentów.

Najczęściej sprowadzane samochody z USA. Ford i długo, długo nic!

W rankingu marek niekwestionowanym liderem pozostaje Ford. W pierwszej dziesiątce najczęściej rejestrowanych aut znalazły się aż cztery modele z "błękitnym owalem" na masce. Hitem niezmiennie pozostaje Mustang. W ubiegłym roku w ramach prywatnego importu nad Wisłę trafiło aż 980 egzemplarzy tego modelu. Nie zmienia to jednak faktu, że w porównaniu z poprzednim rokiem zainteresowanie sportowym modelem Forda spadło aż o 1/3. Anno domini 2020 zamknął się bowiem liczbą 1 531 rejestracji Mustanga!

Drugim najchętniej sprowadzanym modelem - podobnie jak w roku 2020 - był w ostatnich miesiącach Ford Escape. W jego przypadku również mówić można o słabnącym zainteresowaniu. W roku 2021 zarejestrowano w Polsce 880 egzemplarzy tego pojazdu. Rok 2020 zamknął się liczbą 1088 rejestracji. Podium najchętniej sprowadzanych zza oceanu aut zamyka Jeep Grand Cherokee. W ubiegłym roku Polacy sprowadzili do kraju z USA 619 egzemplarzy popularnego suva.

Ranking najchętniej sprowadzanych modeli producentów spoza prezentuje się następująco:  

  • Volvo XC60 (502 zarejestrowane),
  • Audi Q5 (463 zarejestrowane),
  • Mazda CX-5 (379 zarejestrowanych),
  • Volvo S60 (299 zarejestrowanych),
  • BMW X3 (291 zarejestrowanych).


***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: import samochodów z usa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy