Reklama

Drożej z Krakowa do Katowic!

6,5 zł za przejazd autostradą A4 - tyle od 16 stycznia będą płacić kierowcy samochodów osobowych. Przejazd przez obie bramki od Katowic do Krakowa wyniesie więc 13 złotych. Obecnie przejazd tego odcinka kosztuje 2 zł mniej.

Jak tłumaczy Alicja Rajtar ze Staleksportu, który jest koncesjonariuszem autostrady, wzrost cen spowodowany jest względami ekonomicznymi: - Stawka 6,5 jest stawką optymalną. Gwarantuje nam odpowiedni poziom przychodów i zapewnia, że natężenie ruchu na autostradzie nie spadnie.

Reklama

Od wiosny przyszłego roku za przejazd autostradą będzie można wreszcie zapłacić kartą. Na razie planuje się uruchomienie dwóch tego typu stanowisk.

Ostatnia podwyżka cen za przejazd autostradą miała miejsce na początku roku. Wówczas o 1 zł podrożał przejazd samochodem osobowym i 3 zł - cieżarówką.

W ciągu roku cena wzrośnie więc o 30 proc. - z 10 zł w grudniu 2004 do 13 zł w drugiej połowie stycznia 2006. Poprzednią podwyżkę uzasadniano wzrostem stawki podatku VAT po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Tym razem koncesjonariusz już nie owija w bawełnę - cenę może podnieść, bo z analiz wynika, że ruch nie spadnie...

Tymczasem płatny odcinek autostrady ma coraz gorszą nawierzchnię. I nie pomagają ciągłe roboty drogowe, zwężenia i ograniczenia prędkości.

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA/RMF

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Kraków | przejazd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje