Bezpłatne państwowe autostrady. Tempo ekspresowe, przyjęto projekt ustawy

Rada Ministrów poinformowała o przyjęciu projektu ustawy dotyczącej zniesienia opłat dla samochodów osobowych i motocykli za korzystanie z krajowych autostrad. Zakłada ona, że że od 1 lipca 2023 r. nie trzeba będzie płacić za przejazd na autostradach zarządzanych przez GDDKiA.

W niedzielę, podczas konwencji programowej Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział, że państwowe odcinki autostrad jeszcze w tym roku będą bezpłatne dla samochodów osobowych i motocykli. Już wczoraj po południu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy w tej sprawie.

Darmowe autostrady w Polsce już od 1 lipca 2023

Przewiduje ona całkowite zniesienie opłaty za przejazd dla samochodów osobowych i motocykli na autostradach zarządzanych przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Oznacza to, że kierowcy pojazdów do 3,5-tony korzystający z autostrad A2 Konin - Stryków oraz A4 Wrocław - Sośnica, od 1 lipca 2023 nie będą obarczeni koniecznością wnoszenia opłaty w systemie e-TOLL.

Reklama

Nowe przepisy mają ponadto na celu zablokowanie możliwości wprowadzenia opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.

Bez opłat także na prywatnych autostradach

Warto także wspomnieć niedawne słowa Mateusza Morawieckiego. Zdaniem premiera, rząd zamierza zająć się również autostradami obsługiwanymi przez koncesjonariuszy. Chodzi o odcinki A1 Gdańsk - Toruń, A2 Konin - Nowy Tomyśl - Świecko oraz A4 Katowice - Kraków. 

Kwestie te skomentował także minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Jego zdaniem brak opłat na prywatnych autostradach wymaga od rządu przenegocjowania warunków oraz ustalenia "w jakim mechanizmie prawnym" będzie to realizowane. Minister zapewnił jednak, że rząd ma załatwić sprawę w ciągu roku, dzięki czemu kierowcy będą mogli pojechać dowolną autostradą w kraju, bez żadnych bramek i opłat po drodze.

Co tak naprawdę zyskają kierowcy? Projekt ustawy w skrócie

  • Zniesiony zostanie pobór opłat na odcinkach autostrad płatnych, które obecnie zarządzane są przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad. Zniesienie opłat dotyczyć będzie pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, czyli samochodów osobowych oraz motocykli.
  • Uniemożliwienie wprowadzenia opłat także na pozostałych zarządzanych przez GDDKiA autostradach, które są obecnie bezpłatne, a także na odcinkach, które są w realizacji.
  • Kierowcy będą zwolnieni z opłat za przejazd od 1 lipca 2023 r.
  • Rozwiązanie spowoduje oszczędności po stronie kierowców oraz zwiększy bezpieczeństwo na drogach alternatywnych, które dzisiaj są wybierane ze względu na odpłatność za przejazd autostradą.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrady | darmowe autostrady | Prawo i Sprawiedliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy