Żółta naklejka może uratować ci życie. Tłumaczymy jak z niej skorzystać

Na przejazdach kolejowych w Polsce co roku ginie kilkadziesiąt osób. Tylko w pierwszej połowie maja doszło do 21 wypadków, w których życie straciło 9 osób. Wielu z tych wypadków dałoby się uniknąć, a jednym ze sposobów jest skorzystanie z żółtej naklejki. Podpowiadamy jak to zrobić.

żółta naklejka PKP PLK oznacza numer identyfikacyjny przejazdu.
żółta naklejka PKP PLK oznacza numer identyfikacyjny przejazdu.Michał JaniszynINTERIA.PL

Na polskich drogach jest obecnie 15 867 przejazdów kolejowych. Znaczna część jest wyposażona w rogatki i szlabany, ale jest też wiele przejazdów niestrzeżonych. Do wypadków z udziałem pieszych oraz kierowców dochodzi jednak nie tylko na niestrzeżonych, ale coraz częściej także na przejazdach, na których ruch jest kierowany.

Wynika to z lekceważenia przepisów przez kierowców, a także pośpiechu i nieuwagi. Zdarzają się również sytuacje kiedy auto zostaje unieruchomione na przejeździe (przez szlabany lub np. awarię samochodu), a kierowcy nie wiedzą jak się wtedy zachować. Podpowiadamy co zrobić jeśli utkniemy na przejeździe kolejowym, żeby sytuacja nie skończyła się tak jak w symulacji przeprowadzonej prze PKP PLK.

Żółta naklejka - o co chodzi?

Charakterystyczne żółte naklejki PKP PLK, które możemy znaleźć na przejazdach kolejowych (zwykle przyklejone na szlabanach i barierach) to jeden ze sposobów dzięki, którym możemy uniknąć kolizji z nadjeżdżającym pociągiem. Możemy skorzystać z niej zwłaszcza wtedy gdy samochód został unieruchomiony na przejeździe kolejowym i wiemy, że mamy jeszcze chwilę czasu zanim nadjedzie pociąg (nie widać go w oddali, a rogatki nie są zamknięte). Wystarczy zadzwonić na 112 i zgłosić numer przejazdu, a odpowiednie służby przekażą zgłoszenie maszynistom zbliżającym się do przejazdu, by ci zatrzymali pociąg zanim dojdzie do kolizji.

Jak wygląda procedura w sytuacji utknięcia na przejeździe kolejowym:

  • Przede wszystkim należy opuścić pojazd i udać się w bezpieczne miejsce
  • Rozejrzeć się, czy nie nadjeżdża pociąg
  • Zadzwonić na numer alarmowy 112, krótko opisać sytuację i podać 9-cyfrowy numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego podany na żółtej naklejce
  • oddalić się w bezpieczne miejsce i czekać na rozwój wydarzeń

Ważne: jeśli widzimy nadjeżdżający pociąg należy oddalić się na bezpieczną odległość, bowiem zatrzymanie pociągu na czas raczej nie będzie możliwe. Procedura poinformowania maszynisty zajmuje, krótką chwilę, ale nawet jeśli zostanie on powiadomiony przed kolizją, może być już za późno. Droga hamowania rozpędzonego składu kolejowego, zwłaszcza towarowego zajmuje nawet ponad 1 kilometr! Nie warto ratować samochodu narażając życie.

Żółta naklejka PKP PLKMichał JaniszynINTERIA.PL

Co zrobić jeśli utknęliśmy między szlabanami?

Jeśli zdarzy ci się sytuacja, że utknąłeś między zamykającymi się szlabanami (np. wjechałeś na przejazd, ale nie było możliwości zjazdu), ale samochód jest sprawny, najlepiej spróbować wyłamać szlaban i zjechać z przejazdu. Większość rogatek i barier na przejazdach kolejowych jest skonstruowana w taki sposób, by dało się je wyłamać nawet niewielkim miejskim samochodem. Ważne: nie wysiadaj i nie próbuj robić tego ręcznie w obawie o uszkodzenie samochodu barierą - tu gra idzie o życie więc nie ma czasu na sentymenty, po prostu wrzuć pierwszy bieg i staranuj szlaban!

***

Nowe Mitsubishi Colt i Renault Espace, sukces w Le Mans. Motoflesz - odc 95