Toyota buduje własne Night City. Będą autonomiczne pojazdy i roboty

Toyota buduje miasto przyszłości, w którym testowane będą różnego rodzaju nowoczesne technologie – autonomiczne pojazdy, roboty wykonujące domowe obowiązki czy inteligentne domy. Teraz japoński producent poinformował o zakończeniu pierwszej fazy budowy ośrodka.

Pod górą Fuji Toyota buduje miasto przyszłości - Woven City.
Pod górą Fuji Toyota buduje miasto przyszłości - Woven City.materiały prasowe

Za sprawą popularności pewnej gry miasto przyszłości wielu osobom kojarzy się dziś z Night City. W rzeczywistości prace nad budowaniem nowoczesnych aglomeracji już trwają. Swoją wizję takiego miasta, zdecydowanie bardziej optymistyczną niż wspomniana aglomeracja, tworzy także Toyota.

Czym jest Toyota Woven City?

Toyota Woven City jest osadą budowaną przez Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, spółkę należącą do japońskiego koncernu (odpowiada ona za rozwój nowych technologii mobilności). Miasto tworzone jest na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i ma mieć docelowo 71 hektarów. Projektantem jest duński architekt, Bjarke Ingels.

 Woven City tworzone jest na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka. Docelowo będzie miało 71 hektarów. materiały prasowe

Toyota deklaruje, że miasto ma być jednym z elementów transformacji firmy z producenta samochodów w dostawcę usług mobilności. Woven City ma być funkcjonalnym prototypem mającym sprawdzić w praktyce działanie miasta, w którym codzienne życie opiera się na wykorzystywaniu technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji czy odnawialnych źródeł energii.

Autonomiczne pojazdy w mieście przyszłości Toyoty

Japoński producent deklaruje, że Woven City ma na celu pokazanie, jak tworzyć przestrzeń miejską skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. W pojazdach poruszających się wykorzystany zostanie m.in. system Vision AI, który wykorzystując kamery i sztuczną inteligencję posłuży do analizy przemieszczania się ludzkich zachowań. Ponadto po mieście będą poruszać się także pojazdy autonomiczne, które testowane były w czasie igrzysk olimpijskich w Tokio.

Toyota zapowiada, że technologia będzie obecna w każdym aspekcie życia mieszkańców Woven City i ma za zadanie zdecydowanie ułatwiać mobilność. Ponadto w fazie testów są obecnie roboty, które uczą się od ludzi wykonywania domowych obowiązków – np. składania ubrań.

Technologia będzie obecna w każdym aspekcie życia mieszkańców Woven City. Jej zadaniem będzie ułatwiać mobilność. materiały prasowe

Kiedy będzie można zamieszkać w Woven City?

Koncepcja Woven City została zaprezentowana po raz pierwszy na targach CES w Las Vegas w styczniu 2020 roku. Po pięciu latach, w czasie targów CES 2025 roku, ogłoszono zakończenie pierwszej fazy budowy miasta. Oficjalne otwarcie planowane jest na jesienią 2025 roku – wówczas w Woven City zamieszka około 100 osób. Głównie będą to pracownicy Toyoty i współpracującej spółki oraz ich rodziny.

Toyota poinformowała, że pierwsza faza budowy Woven City dobiegła końca.materiały prasowe

Pierwsza faza Woven City obliczona jest na 360 mieszkańców. W jej ramach dopracowane zostaną rozwiązania i technologie przewidziane na kolejnych etapach funkcjonowania miasta. Docelowo w mieście ma zamieszkać 2 tys. osób.

Toyota zaznacza, że jest otwarta na współpracę z ośrodkami badawczymi i inwestorami, by naukowcy i inżynierowie z całego świata mogli skorzystać z testowania nowych technologii w takim mieście.

Test wideo Renault Rafale. Duży SUV, a pali mniej niż 5 l/100 kmAdam MajcherekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas