Reklama

Uwaga na gwałtowne zmiany pogody

Nagłe zmiany pogody mogą dezorientować kierowców. Gdy w czasie podróży intensywne słońce zamienia się w intensywne opady lub odwrotnie, trzeba pamiętać o dostosowaniu prędkości i stylu jazdy do panujących warunków.

- W czasie deszczu kierowcy często instynktownie zwalniają, ale po opadach, gdy wychodzi słońce, dynamicznie przyspieszają zapominając, że zwykle w takich sytuacjach nawierzchnia drogi jest nadal mokra - wyjaśnia Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. - Wjechanie w kałużę może na chwilę drastycznie ograniczyć widoczność, a nawet doprowadzić do aquaplaningu, czyli poślizgu wodnego - dodaje. W takiej sytuacji opona nie nadąża z odprowadzaniem wody, w efekcie traci kontakt z asfaltem i zaczyna się toczyć po cienkiej warstwie wody, co znacznie ogranicza przyczepność.

Podstawową zasadą przy nagłych zmianach pogody jest: zwolnij. Zmniejszona prędkość pozwoli kierowcy zorientować się, jak sytuacja się zmieniła i dostosować styl jazdy do aktualnych warunków atmosferycznych.

Gdy słoneczna pogoda nagle zamienia się w deszczową:

- zwolnij

- zjedź na prawy pas, gdy podróżujesz drogą wielopasmową

- zwiększ odległość do poprzedzającego samochodu, gdyż na mokrej drodze odcinek hamowania może zwiększyć się nawet dwukrotnie

- trzymaj obie ręce na kierownicy, gdyż zbierająca się np. w koleinach woda może utrudnić manewrowanie

- unikaj manewru wyprzedzania; gdy inni kierowcy pomimo panujących warunków wyprzedzają, zachowaj szczególną ostrożność, gdyż woda z kół przejeżdżających samochodów może ochlapać szyby twojego auta i na chwilę można zupełnie stracić widoczność.

Reklama

Nie wolno zamykać oczu lub wykonywać nagłych ruchów kierownicą w sytuacji, gdy ochlapie nas woda spod kół innego auta. Gdy kierowca uważnie obserwuje ruch na drodze, wie, kiedy może nastąpić taka sytuacja i dzięki temu nie powoduje ona niebezpiecznych reakcji - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault.

Gdy deszczowa pogoda nagle zamienia się w słoneczną:

- zwolnij, pozwól, aby wzrok przyzwyczaił się do nowych warunków

- załóż odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, najlepiej polaryzacyjne, gdyż promienie słoneczne mogą oślepiać, odbijając się od mokrych powierzchni

- ostrożnie przejeżdżaj przez kałuże lub je omijaj, gdy jest to bezpieczne

- pamiętaj, że powierzchnia drogi może jeszcze długo pozostać mokra i istnieje ryzyko poślizgu.

Dowiedz się więcej na temat: pogodo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje