Reklama

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - co roku ginie 1,3 mln osób

Jak co roku w listopadzie odbywa się Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Ma on na celu upamiętnienie osoby, które zginęły na drogach lub zostały w nich ciężko ranne, zwrócenie uwagi na cierpienie ich oraz ich rodzin.

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych - obchody w Polsce

Instytut Transportu Samochodowego, który jest jednym z organizatorów obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, przytoczył dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), z których wynika, że w wypadkach na drogach całego świata ginie około 1,3 miliona osób rocznie. W następstwie tych zdarzeń od 20 do 50 milionów osób zostaje rannych, a wiele z nich doświadcza niepełnosprawności w wyniku poniesionych urazów.

Główne uroczystości obchodów Dnia Pamięci w Polsce odbywają się 20 listopada w Zabawie k. Tarnowa w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny oraz przy pomniku ofiar wypadków i katastrof "Przejście". Dodatkowo w piątek i sobotę odbyły się warsztaty terapeutyczne dla rodzin ofiar wypadków drogowych. Zaplanowano także inaugurację pomnika "Pożegnanie".

Reklama

Z kolei nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP przypomniał, by korzystając z drogi zawsze pamiętać, że od naszego zachowania zależy bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, w tym nasze własne, a często także bezpieczeństwo bliskich nam osób. Poinformował również, że według wstępnych danych za pełne 10 miesięcy tego roku doszło do 18 316 wypadków (o 820 mniej niż rok temu), w których zginęły 1593 osoby (o 283 mniej niż rok temu), a 21 152 osoby zostały ranne (o 1086 mniej niż rok temu).

W kwestii tegorocznych obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zaznaczył, że ważnym elementem uroczystości będzie zapalenie symbolicznego światła pod pomnikiem oraz posadzenie Drzewa Pamięci. 

Polskie obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbywają się pod hasłem "Pamiętaj. Wspieraj. Działaj.". Znaczenie tego przekazu wyjaśniła sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Katarzyna Dobrzańska:

Jaką rolę pełni Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych?

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych obchodzony jest od 2005 r. z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych. Organizatorami obchodów są: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie Pomocy Ofiarom Wypadków i Katastrof Komunikacyjnych oraz Przemocy "Przejście", Instytut Transportu Samochodowego i Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Infrastruktury i Ministerstwo Zdrowia.

Celem Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest:

  • uczczenie pamięci wszystkich zabitych i ciężko rannych w wypadkach drogowych
  • docenienie kluczowej pracy służb ratunkowych
  • lepsze wsparcie dla ofiar ruchu drogowego i rodzin ofiar
  • promowanie działań zapobiegającym dalszym wypadkom śmiertelnym i obrażeniom w ruchu drogowym aż do ich całkowitego zlikwidowania

Instytut Transportu Samochodowego zwrócił uwagę, że Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych stał się ważnym narzędziem dla rządów i wszystkich tych, których praca polega na zapobieganiu wypadkom lub reagowaniu na ich następstwa, ponieważ daje możliwość zademonstrowania ogromnej skali wypadków. "Dlatego w tym dniu oddajemy również hołd ekipom ratunkowym, policji i lekarzom, którzy codziennie mają do czynienia z traumatycznymi następstwami wypadków komunikacyjnych" - poinformował ITS.

***

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy