Reklama

Przeładował... dwukrotnie!

W rażący sposób naruszył przepisy ruchu drogowego kierowca, który w czwartek na trasie Kielce - Kakonin (Świętokrzyskie) przewoził 58 osób w samochodzie, który mógł wieźć tylko 31 pasażerów. Za to wykroczenie odpowie przed sądem - poinformowała policja.

"Wobec 49-letniego kierowcy kursowego mercedesa skierowany został wniosek o ukaranie do sądu grodzkiego. Sąd może wymierzyć znacznie surowszą karę - nawet do pięciu tys. zł - niż ustawowe 100 zł określone w taryfikatorze mandatów" - powiedział Grzegorz Dudek z zespołu prasowego komendanta świętokrzyskiej policji.

Policjanci, którzy zatrzymali przepełniony bus do kontroli w Leszczynach, poprosili 27 pasażerów, by przesiedli się do innego pojazdu, przysłanego przez przewoźnika.

Kontrole busów trwają w całym kraju. Policja małopolska wykorzystuje nieumundurowanych funkcjonariuszy, którzy udając pasażerów sprawdzają, czy samochody nie są przeładowane, a kierowca nie łamie przepisów.

Reklama

Z kolei policjanci i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie przeprowadzili w czwartek w regionie radomskim (Mazowieckie) kontrolę busów.

Jak poinformował mazowiecki wojewódzki inspektor transportu drogowego w Warszawie Andrzej Łuczycki, w czwartek skontrolowano 16 pojazdów.

W sześciu przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne pojazdów. Jeden bus nie został dopuszczony do dalszego ruchu z powodu wycieku płynów eksploatacyjnych. Trzy samochody dopuszczono do ruchu warunkowo; kierowcy mieli zjechać do bazy i usunąć wskazane usterki. Kierowca jednego busa został ukarany mandatem za wyprzedzanie na podwójnej linii ciągłej.

Łuczycki podkreślił, że żaden z zatrzymanych busów nie przewoził większej niż dozwolona liczba pasażerów, co zdarzało się częściej przy wcześniejszych kontrolach. W jego ocenie, wyniki kontroli wskazują na to, że po wtorkowej tragedii w Nowym Mieście, kierowcy busów starają się przestrzegać przepisów ruchu drogowego (przeczekać akcję policji i ITD - przyp. red.) i dbać o bezpieczeństwo własne i pasażerów.

"Miejmy nadzieję, że taki stan utrzyma się dłużej" - powiedział mazowiecki wojewódzki inspektor transportu drogowego w Warszawie. Podkreślił, że w najbliższych dniach podobne kontrole przeprowadzone zostaną w kolejnych rejonach woj. mazowieckiego.

Od początku 2010 roku mazowiecka policja skontrolowała ponad 4100 busów, 1500 kierowców zostało ukaranych mandatami. Policjanci zatrzymali 21 przepełnionych busów. W takich przypadkach kierowca zostaje ukarany mandatem, a pasażerowie muszą opuścić pojazd.

We wtorkowym czołowym zderzeniu busa z ciężarówką pod Nowym Miastem nad Pilicą zginęło 18 osób, jadących busem. Większość pasażerów busa nie było przypiętych pasami, siedzieli na prowizorycznych siedziskach, skrzynkach i deskach.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy