Nowy taryfikator kosi kierowców "równo z trawą". Fotoradary bezużyteczne?
Nowy taryfikator kosi kierowców równo z trawą. Fotoradary bezużyteczne? Nowy taryfikator mandatów skutecznie gasi temperament piratów drogowych. W ostatnich miesiącach liczba zdjęć wykonanych przez fotoradary w Polsce zmniejszyła się aż o 20 proc. Skokowo zmniejszyła się też liczba kierowców przyłapanych przez fotoradary na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym.
Wprowadzenie nowych taryfikatorów mandatów i punktów karnych to jeden z kamieni milowych na drodze do poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce. Ich skuteczność potwierdzają najnowsze dane Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego dotyczące działania systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym CANARD.
Alvin Gajadhur - główny inspektor transportu drgowego - w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej podzieli się danymi dotyczącymi systemu CANARD za pierwsze trzy miesiące bieżącego roku.
Nie ulega wątpliwości, że w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - gdy wielu kierowców nie zdawało sobie jeszcze sprawy z obowiązywania nowego taryfikatora mandatów - sytuacja uległa zdecydowanej poprawie.
Wprawdzie od końca marca dzieli nas jeszcze kilka dni, ale już dziś mówić można o spadku liczby mandatów wystawianych na podstawie zdjęć z fotoradarów o 20 proc.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa największym optymizmem napawać może fakt, że w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku aż o 40 proc. spadła liczba kierowców ukaranych za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Jak informuje Gajadhur od 1 stycznia 2023 roku - w związku z wykroczeniem zarejestrowanym przez fotoradary - prawo jazdy na trzy miesiące straciło "zaledwie" 578 osób. Spadek liczby rejestrowanych wykroczeń o 40 proc. dotyczy
Przy okazji Gajadhur potwierdził też informacje dotyczące rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym CANARD o kolejne urządzenia. Przypominamy, że w tym roku na drogach przybyć ma m.in.: 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości i 5 urządzeń do monitorowania wjazdu na przejazd kolejowy.
Co ważne - odcinkowe pomiary prędkości pojawią się na trasach szybkiego ruchu - drogach ekspresowych i autostradach. Montaż nowych urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości rozpocznie się już w maju.
Pierwsze trafią na obwodnicę Białobrzegów na trasie S7 oraz na autostradę A4 Wrocław Kostomłoty.
Poniżej prezentujemy listę lokalizacji, w których w tym roku uruchomiony zostanie odcinkowy pomiar prędkości
Województwo mazowieckie:
- Kanie/Otrębusy,
- obwodnica Białobrzegów,
- Nieporęt/Zielonka
- obwodnica Mszczonowa.
Województwo łódzkie:
- Pomorzany/Bociany,
- Dobroń/Pabianice,
- Chocianowicka/Łaskowice,
- Bychwel/Jadwinin,
- Biała Pierwsza/Biała Rządowa,
- Mokra Prawa
Województwo podkarpackie:
- Rzeszów/Nosówka,
- Trakt Węgierski w m. Dukla,
- Nowe Dębie,
- Lutcza,
- Podgrodzie
- Gniewczyna Łańcucka/Gniewczyna Tryniecka
Województwo dolnośląskie:
- Kostomłoty/Kąty Wrocławskie,
- Wrocław (odcinek A4),
- Brzeg/Przylesie.
Województwo zachodniopomorskie:
- Łubianka/Brynka,
Województwo lubuskie:
- Białcz,
- Świdnica,
Województwo opolskie:
- Kietlice/Kilisino,
Województwo śląskie:
- Katowice,
- Zabrze,
- Gliwice,
- Jankowice/Świerklany,
- Suszec/Kobielice,
Województwo wielkopolskie:
- Konin, Tarnowo Podgórne/Poznań Ławica,
Województwo lubelskie:
- Hrubieszów,
- Gołąb,
Województwo kujawsko-pomorskie:
- Rogoźno Zamek/Kłódka,
- Węzeł Nowy Ciechocinek/MOP Kałęczynek,
- Rycerzewo,
Województwo pomorskie:
- Swarożyn,
- Borowo,
- Borcz/Babi Dół,
- Baciuty/Łupianka Stara.
Przypominamy, że nowy taryfikator mandatów obowiązuje w Polsce od początku stycznia 2022 roku.
Oprócz drastycznego podwyższenia kar za najcięższe drogowe wykroczenia (przekroczenia prędkości, niebezpieczne zachowanie wobec niechronionych uczestników ruchu), wydłużono też okres "obowiązywania" punktów karnych (trafiają na konto kierowcy na 24 miesiące), a sam początek biegu "przedawnienia" uzależniono od opłacenia grzywny. Od 17 września ubiegłego roku obowiązuje w Polsce nowy taryfikator punktów karnych, a - wraz z nim - przepisy o tzw. recydywie. Przypomnijmy - ponowne popełnienie wykroczenia z danej grupy w okresie do 24 miesięcy od zarejestrowania poprzedniego skutkuje obecnie nałożeniem podwójnej kwoty grzywny.
***