Jutro ostatnia szansa na bezpłatne sprawdzenie auta. Mandat może być srogi

W sobotę, 9 grudnia polscy kierowcy będą mieli ostatnią szansę, by bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Badanie można wykonać w każdej z niespełna 1400 stacji kontroli pojazdów w całym kraju w ramach akcji “Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo”, zainicjowanej przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i Instytut Transportu Drogowego.

Światła to podstawa. Sprawdzisz je na 1400 stacjach diagnostycznych

Dobre oświetlenie w pojeździe to podstawa bezpieczeństwa - zarówno dla kierowcy, jak również innych uczestników ruchu. Z uwagi na fakt, że oświetlenie wielu pojazdów poruszających się po polskich drogach budzi szereg zastrzeżeń, Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przy współpracy z Instytutem Transportu Drogowego zorganizowali ogólnopolską kampanię pod nazwą “Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".

Od 19 października do 9 grudnia w ramach akcji polscy kierowcy mogą bezpłatnie sprawdzić i ustawić oświetlenie w swoich samochodach w blisko 1400 stacjach kontroli pojazdów w całym kraju. W najbliższą sobotę będzie na to ostatnia szansa.

Zadbaj o oświetlenie pojazdu. Mandat może być srogi

Reklama

Od 50 dni polscy policjanci prowadzą wzmożone kontrole mające na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. W okresie zimowym, kiedy ciemno robi się już w godzinach popołudniowych, funkcjonariusze najbardziej skupiają się na stanie oświetlenia pojazdów. Auta z kompletnym oświetleniem zewnętrznym lub źle ustawionymi światłami są kierowane na bezpłatne badanie, które można wykonać na każdej stacji diagnostycznej w kraju. W przypadku ujawnienia zbyt wielu nieprawidłowości, policjant ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i ukarać kierowcę mandatem w wysokości nawet 3 tys. zł.

Dobra widoczność to bezpieczeństwo nasze i innych kierowców

Źle ustawione światła nie tylko pogarszają widoczność po zmroku, ale również mogą stwarzać problemy innym uczestnikom ruchu. Wysoko skierowany snop światła oślepia kierowców nadjeżdżających z przeciwka samochodów, jak również kierowców jadących przed nami. Jadąc przed taką osobą można odebrać wrażenie, że auto porusza się na światłach drogowych. Dodatkowo nieprawidłowo działające oświetlenie w połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zwiększa ryzyko wypadku drogowego.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy