Reklama

Alkohol to nie wszystko. Uważaj na popularne leki!

Nie tylko alkohol i narkotyki, ale także niektóre leki są niebezpieczne dla kierowców. Mogą wywołać, senność, spowolnienie reakcji i otępienie, dlatego po ich przyjęciu nie powinno się prowadzić pojazdu.

Internista Katarzyna Bukol-Krawczyk podkreśla, że dotyczy to nie tylko leków przepisywanych przez lekarza, ale także wieku preparatów przeciwbólowych czy na przeziębienie dostępnych bez recepty, nawet na stacjach benzynowych. Chodzi na przykład o farmaceutyki przeciwalergiczne, syropy na kaszel zawierające kodeinę lub leki na przeziębienie i grypę z pseudoefedryną.

Najbardziej niebezpieczne dla kierowców są leki działające na centralny układ nerwowy, poprawiające nastrój, stosowane w depresji, schizofrenii, relaksujące mięśnie - dodaje doktor Katarzyna Bukol-Krawczyk.

Leki, po których nie powinno się prowadzić pojazdów są oznaczone trójkątem z wykrzyknikiem. Kierowcy, powinni więc dokładnie czytać ulotki informacyjne dołączone do farmaceutyków, aby przekonać się czy mogą po nich prowadzić.

Warto też przypomnieć, że również znieczulenie przy leczeniu zęba może spowodować chwilowe zaburzenia świadomości. Dlatego po wizycie u dentysty dopiero po 2 godzinach można siadać za kółko. Natomiast w przypadku zabiegów wykonywanych pod narkozą trzeba odczekać dobę od momentu wybudzenia, aby prowadzić samochód.

Reklama

WIRTUALNY ALKOMAT ZNAJDZIESZ TUTAJ

IAR/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje