Mitsubishi ASX

Wtorek, 5 września 2023 (10:43) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (15:34)
Mitsubishi ASX to kompaktowy crossover produkowany przez koncern Mitsubishi Motors we współpracy z koncernem PSA od 2010 roku. Obecnie w sprzedaży znajduje się druga generacja modelu (dostępna od 2022 roku). Mitsubishi ASX charakteryzuje się kompaktowym nadwoziem, ale bardzo przestronnym i praktycznym wnętrzem. Jest oferowany na wielu rynkach, w tym w Polsce.
Mitsubishi ASX - najważniejsze informacje
Mitsubishi ASX drugiej generacji jest bliźniakiem Renault Captur. /Maciej Olesiuk /INTERIA.PL

Mitsubishi ASX - najważniejsze informacje

Mitsubishi ASX – historia

Mitsubishi ASX został zaprezentowany w 2010 r. podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Jego nazwa to skrót od wyrażenia „Active Sport Crossover”. Dostępny jest jednak także pod nazwami Outlander Sport (w USA) i RVR (w Kanadzie i Japonii). Projekt powstał na bazie prototypu Mitsubishi Concept-cX z 2007 r. 

Samochód skonstruowano na płycie podłogowej „Project Global”, używanej też przy produkcji Lancera, Lancera Evolution oraz Outlandera. W projekcie nadwozia umieszczono natomiast charakterystyczną dla marki atrapę chłodnicy typu Jet Fighter, nawiązują do myśliwca F-2 produkowanego przez Mitsubishi Heavy Industries.

Rok później Citroën i Peugeot zaprezentowały skonstruowane we współpracy z Mitsubishi bliźniacze w stosunku do ASX-a modele z przeznaczeniem na rynek europejski, chiński i australijski. Już w 2012 r. ASX przeszedł niewielki lifting, a poważniejszych zmian w wyglądzie i wykończeniu dokonano w 2016 r. W 2019 r. przeprojektowano przód i zaproponowano nowocześniejsze wyposażenie oraz nową wersję napędu. 

W 2022 r. zaprezentowano natomiast drugą generację Mitsubishi ASX, bliźniaczą w stosunku do Renault Captur drugiej generacji. Sprzedaż rozpoczęła się w marcu 2023 r. W nowym ASX zastosowano jeszcze bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Nowością stał się także system jazdy autonomicznej poziomu 1 – MIPILOT. Rozwiązanie wykorzystuje m.in. tempomat adaptacyjny oraz układ centrowania na pasie ruchu.

Mitsubishi ASX – generacje

Pierwsza generacja Mitsubishi ASX (2010-2022) powstała jako następca modeli Space Runner, Grandis i Space Star I. Otrzymała sylwetkę kojarzącą się z uterenowionym hatchbackiem. W porównaniu do dość podobnego Outlandera model był wyraźnie mniejszy, chociaż wnętrze zapewniało komfortowe warunki podróży dla 5 osób. W testach zderzeniowych auto otrzymało 5 gwizdek. Dostępnych było kilka wersji wyposażenia:
  • Inform,
  • Invite,
  • Intense,
  • Intense Plus,
  • Intense Plus Safety,
  • Intense Plus Navi,
a także wersje specjalne:
  • Blue Sky Edition,
  • Black Edition,
  • Insport.
W podstawowej wersji, Inform, nabywca otrzymywał m.in. 7 poduszek powietrznych, przednie i tylne światła LED, światła do jazdy dziennej LED, czujniki zmierzchu i deszczu, elektrycznie regulowane i podgrzewane lusterka, komputer pokładowy, wspomaganie układu kierowniczego, elektrycznie regulowane szyby przednie i tylne, centralny zamek z pilotem, klimatyzację manualną, radioodtwarzacz z CD/MP3 i 4 głośnikami, a także zestaw głośnomówiący Bluetooth.

W 2012 r. Mitsubishi ASX poddano kosmetycznemu liftingowi. Drugiej, poważniejszej modernizacji dokonano w 2016 r. W ramach faceliftingu zmieniono przód i wnętrze, w tym kierownicę czy system multimedialny. Zaproponowano też nowe wzory alufelg i zmieniono niektóre materiały wykończeniowe. W 2019 r. ponownie przeprojektowano przód. Zmieniono także tylne klosze lamp i zderzaki. We wnętrzu dokonano natomiast modernizacji konsoli centralnej i systemu multimedialnego.

Druga generacja Mitsubishi ASX (2022-ob) znacząco upodobniła się do Renault Captur drugiej generacji. To efekt porozumienia pomiędzy Renault, Mitsubishi i Nissanem. Oba modele są produkowane w hiszpańskiej fabryce w Valladolid. Sylwetka nowego ASX wyraźnie się zmniejszyła i złagodniała. Nowoczesne wnętrze wykonano z materiałów wysokiej jakości. Marka zaproponowała nabywcom 5 wersji napędowych oraz ponownie kilka wersji wyposażenia z szerokim wyborem dodatków.

Mitsubishi ASX – dane techniczne

Mitsubishi ASX pierwszej generacji był dostępny z napędem przednim lub All Wheel Drive. Był dostępny z silnikiem benzynowym o pojemności 1,6 l i mocy 117 KM lub z silnikiem Diesla o pojemności 1,8 l i mocy 116-150 KM. W 2014 r. wprowadzono też wersję z silnikiem wysokoprężnym 2.2 o mocy 150 KM, a w 2015 r. również 1.6 DiD 114 KM. Ponadto od 2019 r. był dostępny nowy silnik benzynowy o pojemności 2 l i mocy 150 KM. Samochód był dostępny z 5- lub 6-biegową manualną skrzynią biegów oraz 6-biegową przekładnią CVT.

Mitsubishi ASX drugiej generacji otrzymał napęd na przód i kilka wersji napędu, w tym benzynową o pojemności 1 l i mocy 91 KM, dwie benzynowe z instalacją miękkiej hybrydy MHEV o pojemności 1,3 l i mocy 140-158 KM oraz dwie hybrydy o pojemności 1,6 l i mocy 143-160 KM. Dostępne są w wersji z przekładnią manualną (5b lub 6b) oraz 8-biegową EDC.

Mitsubishi ASX – opinie o modelu

Mitsubishi ASX to lubiany i ceniony model, dość popularny w swoim segmencie. Pierwsza generacja sprzedała się w 380 tys. egzemplarzy. Użytkownicy cenią auto za funkcjonalność, bezawaryjność, pojemność i dość wysoki komfort podróżowania. ASX jest uważany za bardzo dobry samochód rodzinny, w znacznej mierze bezproblemowy i bezawaryjny oraz dość oszczędny. Za jego wadę można uznać niedostatecznie mocne silniki, które nie oszałamiają osiągami ani dynamiką. Ponadto niektórzy krytykują jego wykończenie oraz karoserię. Nowa wersja ASX-a, wzorowana na Renault Captur, wyróżnia się m.in. długą, 5-letnią gwarancją z limitem 100 tys. km. Jego cena jest jednak wyższa w porównaniu do francuskiego bliźniaka.

Mitsubishi ASX - Wiadomości

Mitsubishi ASX - Wideo

  • Mitsubishi ASX po liftingu

    Wtorek, 25 czerwca (13:22)
    Przetestowaliśmy odmłodzone Mitsubishi ASX. Co zmieniło się w tym samochodzie i czy to są zmiany na lepsze?
  • Mitsubishi ASX. Wrażenia po teście długodystansowym

    Czwartek, 6 czerwca (14:14)
    Mitsubishi ASX spędziło z nami kilka tygodni. Sprawdziliśmy, jak japoński crossover radzi sobie "w miejskiej dżungli", jak znosi trasy oraz czy jest autem stworzonym na długie, wakacyjne...