Mercedes G Klasa

Mercedes Klasy G to kultowy samochód niemieckiej marki, który ewoluował od auta użytkowego do luksusowej terenówki. Nazwa modelu pochodzi od niemieckiego słowa Gelandwagen, co znaczy po prostu samochód terenowy. Mercedes G w udany sposób łączy zdolności terenowe z komfortem, prestiżem i wysoką jakością wykonania.
Mercedes G Klasa - najważniejsze informacje
Luksusowy Mercedes klasy G o charakterystycznej kanciastej konstrukcji nadwozia jest rozpoznawalny niemal na całym świecie /materiały prasowe

Mercedes G Klasa - najważniejsze informacje

Mercedes Klasy G to kultowy samochód niemieckiej marki, który ewoluował od auta użytkowego do luksusowej terenówki. Nazwa modelu pochodzi od niemieckiego słowa Gelandwagen, co znaczy po prostu samochód terenowy. Mercedes G w udany sposób łączy zdolności terenowe z komfortem, prestiżem i wysoką jakością wykonania.

Historia Mercedesa G Klasy

Mercedes G powstał jako samochód terenowy przeznaczony dla wojska i policji. Model cieszył się dużym uznaniem za trwałość i zdolność do jazdy poza utwardzonymi szlakami. Także na asfaltowych drogach prowadził się pewnie, co na przełomie lat 70. i 80. XX w. było rzadko spotykane.

W kolejnych generacjach producent poszedł bardziej w stronę luksusu, choć auta nadal dobrze radziły sobie w terenie. Obecnie w produkcji jest trzecia odsłona modelu, która konkuruje z Range Roverem i Toyotą Landcruiser.

Mercedes G Klasa – generacje

Pierwsza generacja Mercedesa G (W460) została zaprezentowana w 1979 roku. Pojazd skonstruowano na sztywnej ramie, a jego największym odbiorcą były siły zbrojne. Do konstrukcji zawieszenia zamiast stosowanych często resorów niemiecka marka użyła sprężyn śrubowych i amortyzatorów. Do przeniesienia napędu zastosowano reduktor skrzyni biegów i mechanizmy różnicowe z możliwością manualnego blokowania mostów.

W drugiej odsłonie modelu (W463) przedstawiono jego znacznie zmodernizowaną poprzednią wersję. Zamiast dołączanego napędu na przód nowszy model zyskał stały napęd na cztery koła. W ofercie pozostała wersja przeznaczona dla służb mundurowych, ale producent bardziej skupił się na rozwoju wersji luksusowych z komfortowym wyposażeniem takim jak skórzana tapicerka i systemy bezpieczeństwa. Nie zabrakło najmocniejszych silników z palety niemieckiej marki.

W 2018 roku, po niemal 30 latach produkcji Mercedesa G w niezmienionej formie, zaprezentowano nowy model, zbudowany od podstaw (W464). Najnowsza odsłona to luksusowy samochód terenowy ze znacznie większym nadwoziem i przestronniejszym wnętrzem. Pojazd nadal jest produkowany na ramie poprzednika i wykorzystuje mechaniczne napędy z blokadami dyferencjałów.

Mercedes G Klasa – dane techniczne

Mercedes G był oferowany z krótkim i długim rozstawem osi. Występowały wersje trzydrzwiowe i pięciodrzwiowe. Przez pewien czas produkowano też model o nadwoziu cabrio. Wszystkie egzemplarze sprzedawano z napędem na cztery koła.

Starsze pojazdy korzystały głównie z cztero- i pięciocylindrowych silników benzynowych i wysokoprężnych. W późniejszych latach do gamy jednostek napędowych dołączyły silniki V6 i V8.

Klienci najczęściej wybierali sześciocylindrowego diesla o mocy od 183 do 333 KM lub benzynową widlastą „ósemkę” o mocy od 420 do 585 KM w wersjach spod znaku AMG. Najmocniejszą jednostką w historii modelu był silnik V12 o mocy 612 KM sprzedawany pod nazwą G65 AMG.

Mercedes G – opinie kierowców

Mercedes G to synonim prestiżu i bardzo dobrych zdolności terenowych. Luksusowy model o charakterystycznej kanciastej konstrukcji nadwozia jest rozpoznawalny niemal na całym świecie. W 2007 roku Mercedes planował zakończenie produkcji tego modelu, co spotkało się z silnym sprzeciwem klientów. Dzięki temu Mercedes G jest dostępny dziś.

Model G jest bardzo drogi w zakupie. Nawet starsze egzemplarze mało tracą na wartości, a dobrze utrzymane wręcz stają się coraz droższe.

Słaba aerodynamika modelu odbija się na wysokim spalaniu paliwa oraz na podwyższonym poziomie hałasu w kabinie pasażerskiej. Samochody sprzed 2018 roku zapewniają ograniczoną stabilność podczas jazdy z wyższymi prędkościami. 

Mercedes G Klasa - Wiadomości