Zimą na letnich. Czy jest mandat za niezmienione opony?

Sezon jesienno-zimowy to czas, w którym wielu kierowców wymienia opony letnie na zimowe. Zmiana ogumienia w znaczący sposób wpływa na zachowanie odpowiedniej przyczepności podczas jazdy w trudniejszych warunkach zimowych. Niektórzy mogą się zastanawiać, czy wymiana opon jest obowiązkowa i czy można dostać mandat za jej zaniechanie. Odpowiadamy!

Czy jest obowiązek zmiany opon?

Obowiązek zmiany opon na zimowe zależy od przepisów w danym kraju. Przykładowo – w Czechach kierowcy muszą korzystać z zimówek bądź opon całorocznych (z oznaczeniem M+S) w terminie od 1 listopada do 31 marca, ale tylko wtedy, gdy panują zimowe warunki drogowe bądź istnieje ryzyko wystąpienia takich warunków. W Niemczech regulacje są podobne, jednak konkretny termin, w którym rzeczone opony są wymagane, nie został określony. Ponadto, od 1 października tego roku osoby poruszające się po tym kraju w warunkach zimowych, w przypadku posiadania opon całorocznych, muszą mieć ogumienie opatrzone symbolem "3PMSF". 

Reklama

Czy w Polsce istnieje obowiązek zmiany opon? Okazuje się, że nie. Jednak warto pamiętać, że głębokość bieżnika musi wynosić co najmniej 1,6 mm. Według ekspertów, ogumienie zimowe powinno mieć bieżnik o wysokości przynajmniej 4 mm.  

Co się stanie, jeśli nie zmienię opon na zimowe?

Zaniechanie wymiany opon letnich na zimowe może poskutkować niższym komfortem oraz bezpieczeństwem jazdy. Jazda samochodem z ogumieniem letnim w warunkach zimowych stanowi zagrożenie, ponieważ rzeczone opony wykazują się mniejszą przyczepnością na oblodzonej powierzchni, wskutek czego istnieje większe ryzyko wpadnięcia w poślizg

Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy istnieje możliwość otrzymania mandatu za niezmienione opony. W Polsce, gdzie nie ma obowiązku wymiany ogumienia z letniego na zimowe, taka kara nie grozi. Co innego, jeśli poruszamy się samochodem wyposażonym w opony, których wysokość bieżnika jest mniejsza niż 1,6 mm. W przypadku wykazania takiej nieprawidłowości w trakcie kontroli drogowej policja może zatrzymać dowód rejestracyjny oraz wlepić mandat w wysokości nawet 3000 zł.

Z konsekwencjami trzeba liczyć się także wtedy, gdy policjanci podczas kontroli zauważą zły stan techniczny ogumienia, mogący stwarzać zagrożenie na drodze. Chodzi tutaj między innymi o ubytki bieżnika, pęknięcia na ogumieniu czy tak zwane "balony" uwidaczniające się po bokach opony. Co więcej, należy pamiętać, że opony zamontowane na jednej osi powinny być identyczne.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opony | zmiana opon | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy