Ziemniak na przednią szybę. Czy ten trik działa?

W okresie jesienno-zimowym wielu kierowców zmaga się z zaparowanymi szybami, które potrafią skutecznie opóźnić wyjazd do pracy, a czasem też przeszkadzają w trakcie jazdy. Okazuje się, że poza specjalnymi środkami chemicznymi, do walki z zaparowaną szybą można też użyć bardziej naturalnych metod - jedną z nich jest potarcie szyby połówką ziemniaka, dzięki czemu woda nie będzie się na niej osadzać.

Szyby w aucie parują głównie z powodu różnicy temperatur między wnętrzem pojazdu a powietrzem na zewnątrz oraz wysokiej wilgotności w samochodzie. Oto kilka głównych powodów:

Reklama
  • Wilgoć wewnątrz auta - para wodna z oddechów pasażerów, mokrych ubrań, deszczu czy śniegu przenosi się do powietrza w aucie. Gdy ciepłe powietrze z wnętrza pojazdu zetknie się z zimną powierzchnią szyby, para wodna skrapla się, tworząc mgiełkę na szybach.
  • Różnica temperatur - jeśli na zewnątrz jest zimno, a wnętrze samochodu jest nagrzane, ciepłe i wilgotne powietrze z wnętrza kondensuje się na zimnych szybach, co prowadzi do ich zaparowania.
  • Zła wentylacja - słaba cyrkulacja powietrza w samochodzie może przyczynić się do zwiększenia wilgotności. Jeśli system wentylacyjny nie działa prawidłowo lub nie jest odpowiednio ustawiony (na przykład brak włączonego nawiewu na szyby), powietrze nie krąży, co sprzyja parowaniu szyb.
  • Wyłączona klimatyzacja - jeśli klimatyzacja jest wyłączona lub działa w niewłaściwy sposób, trudniej jest usunąć nadmiar wilgoci z powietrza w samochodzie, co zwiększa szanse na zaparowanie szyb.

Aby zminimalizować ten problem, warto używać klimatyzacji (nawet zimą, ponieważ osusza powietrze), ustawić nawiew na szyby oraz sprawdzić stan filtrów kabinowych, które mogą wpływać na jakość wentylacji w pojeździe. Dobrze też wymienić dywaniki z materiałowych na gumowe - te drugie łatwiej utrzymać w czystości zimą, na przykład usunąć z nich wilgoć czy liście.

Ziemniak na przednią szybę kontra para

To stary domowy sposób na to, by chronić szybę przed parowaniem. Należy najpierw dokładnie umyć surowego ziemniaka, następnie przekroić go na pół i jedną połówką wysmarować szybę, uważając przy tym, by jej nie uszkodzić. W ten sposób na szybie pojawi się warstwa ochronna ze skrobi, dzięki czemu parowanie może się zmniejszyć lub całkiem ustąpić. Na koniec warto przetrzeć szybę ściereczką z mikrofibry, aby pozbyć się ewentualnych smug.

Skrobia to wielocukier (polisacharyd), który pełni funkcję materiału zapasowego w roślinach. Jest zbudowana z wielu cząsteczek glukozy połączonych w długie łańcuchy. Rośliny magazynują skrobię jako źródło energii, np. w bulwach (ziemniaki). W ich przypadku, to właśnie skrobia odpowiedzialna jest za ich strukturę i charakterystyczną mączystość po ugotowaniu. Skrobia ma właściwości higroskopijne, co oznacza, że może wchłaniać wilgoć, co w pewnym sensie tłumaczy, dlaczego może pomóc zapobiec parowaniu szyb, tworząc ochronną warstwę na powierzchni szkła.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaparowane szyby w samochodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy