Zgubiony dowód rejestracyjny. Ile kosztuje wtórnik, jak go wyrobić, co z przeglądem?

Dowód rejestracyjny jest dokumentem, który potwierdza dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Jeżeli zostanie zgubiony, musimy wyrobić nowy dowód, który nazywany jest również wtórnikiem. W przypadku niedokonania tej czynności będziemy musieli liczyć się z różnymi konsekwencjami. Co zrobić, gdy zgubi się dowód rejestracyjny? Podpowiadamy.

Jeszcze do niedawna posiadanie dowodu rejestracyjnego było obowiązkowe. Wybierając się zarówno w dalszą, jak i stosunkowo bliską podróż musieliśmy pamiętać o tym, aby zabrać taki dokument ze sobą wraz z potwierdzeniem polisy ubezpieczeniowej. 

W październiku 2018 roku nastąpiła jednak znaczna zmiana na korzyść kierowców. Od tej chwili konieczność posiadania wspomnianych dokumentów (ale tylko na polskich drogach!) została zniesiona. Pojawił się natomiast następny problem. Z uwagi na to, że dowód rejestracyjny nie jest zbyt często używany, łatwo go zgubić. Co zrobić w takiej sytuacji?

Reklama

Do czego potrzebny jest dowód rejestracyjny?

Do czego w ogóle potrzebujemy dowodu rejestracyjnego? Jest to dokument, w którym znajdziemy bardzo dużo informacji o samochodzie. To m.in.: 

 • numer VIN
 • numery tablic rejestracyjnych
 • dopuszczalna masa całkowita, 
 • moc silnika, 
 • dane właściciela, 
 • dane dotyczące ważnego przeglądu i wiele więcej.

Jak już wspomnieliśmy, posiadanie dowodu rejestracyjnego w razie kontroli w Polsce, nie jest już konieczne. W takiej sytuacji funkcjonariusze sprawdzają wszelkie potrzebne dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Podobna procedura występuje w przypadku sprawdzenia ważności polisy OC. Wszystkie kontrole obecnie odbywają się za pomocą serwisów online.

Co zrobić, gdy zgubi się dowód rejestracyjny?

Mimo wszystko nie powinniśmy bagatelizować sytuacji, w której dowód rejestracyjny został zgubiony

Stwarza to konieczność natychmiastowego działania i zgłoszenia zaistniałej sytuacji do Wydziału Komunikacji, który jest właściwy ze względu na miejsce zameldowania właściciela pojazdu. Należy również złożyć wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego.

Jeżeli podejrzewamy, że dokument ten został nam skradziony, to musimy również zgłosić to policji. Jest to swojego rodzaju ochrona, gdyż w przypadku wykorzystania dowodu rejestracyjnego w celach przestępczych mamy mocne alibi.

Jak wygląda wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego?

Zgubienie dowodu rejestracyjnego to nie koniec świata. Chociaż może wydawać się, że związane jest to z wieloma formalnościami oraz opłatami, to po zapoznaniu się ze schematem postępowania szybko zorientujemy się, że cały proces uzyskania nowego dokumentu wcale nie jest taki złożony.

 • Aby uzyskać wtórnik dowodu rejestracyjnego, musimy jednak liczyć się z pewnymi opłatami. Pierwszą z nich jest opłata za wydanie nowego dokumentu. Razem z opłatą ewidencyjną jest to 54,50 zł
 • Nieco mniejszego wydatku możemy spodziewać się z tytułu opłaty komunikacyjnej za wydanie czasowego pozwolenia (dowód tymczasowy). Wraz z opłatą ewidencyjną jest to 19 zł

Mimo niewielkiej kwoty czasowe pozwolenie to bardzo ważny dokument, gdyż pozwala na legalne przemieszczanie się po drogach. Funkcjonariusze w razie kontroli posiadają informacje w systemie o zgubionym dowodzie rejestracyjnym, a pozwolenie tymczasowe w takiej sytuacji może okazać się przydatne.

Dodatkowa opłata czeka nas również wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie możemy stawić się osobiście w wydziale komunikacji. Wówczas cała sprawa może zostać załatwiona przy pomocy wyznaczonego przez nas pomocnika. Musimy jednak liczyć się z kolejną opłatą w wysokości 17 zł. Nie zapłacimy nic, jeżeli pełnomocnikiem jest małżonek, rodzeństwo lub krewny zstępny, lub wstępny.

Bardzo ważne jest również to, jakimi dokumentami musimy się legitymować, jeżeli składamy wniosek o wydanie wtórnika dowodu rejestracyjnego. Są to:

 • oświadczenie o utracie dowodu rejestracyjnego,
 • dowód osobisty,
 • karta pojazdu (jeżeli została wydana),
 • potwierdzenie polisy OC,
 • potwierdzenie pełnomocnictwa (jeżeli korzystamy),
 • wyciąg z rejestru badań technicznych,
 • tablice rejestracyjne w celu umieszczenia nowych znaków legalizacyjnych.

Ile czeka się na nowy dowód rejestracyjny?

Cała procedura trwa nie więcej niż 30 dni i zależy od danego urzędu. Niektóre placówki oferują możliwość elektronicznego sprawdzenia, czy dokument jest już gotowy.

Badanie techniczne bez dowodu rejestracyjnego — czy jest możliwe?

Co w przypadku, gdy zgubimy dowód i kończy się ważność przeglądu technicznego? Otóż jak się okazuje, istnieje możliwość jego wykonania bez dowodu rejestracyjnego w ręku. Należy mieć w takiej sytuacji dokument, który potwierdzi dane naszego auta, na przykład kartę pojazdu.

Wtórnik dowodu rejestracyjnego, czyli etap końcowy

Po zgubieniu i wyrobieniu nowego dowodu rejestracyjnego dostajemy zupełnie nowy dokument. 

Niektóre dane ulegają zmianie (seria i numer dowodu), inne natomiast pozostają takie same (numer rejestracyjny i dane pojazdu).

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy