Wsiadasz i nic nie widzisz. Pozbądź się tego problemu raz a dobrze

Jesień to pora roku znienawidzona przez wielu kierowców. Wszystko z powodu parujących szyb w samochodach. Sprawdzamy, jak pozbyć się problemu domowymi sposobami, a w tej sytuacji może przydać się nawet pianka do golenia lub koci żwirek.

Parowanie szyb to problem, który szczególnie nasila się podczas dżdżystej jesiennej aury. Wystarczy, że w kabinie będzie nadmiar wilgoci, a po chwili powierzchnie szyb zaparują i skutecznie utrudnią jazdę. Niektórzy kierowcy mają sprawdzone, domowe sposoby na pozbycie się problemu.

Wilgoć w kabinie

Żeby skutecznie walczyć z parującymi szybami, trzeba pozbyć się nadmiaru wilgoci z kabiny, która często zbiera się w tapicerce pojazdu lub dywanikach podłogowych. Dlatego w okresie jesienno-zimowym należy na kilka miesięcy zastąpić welurowe dywaniki gumowymi.

Woda i wilgoć mogą się dostawać do kabiny poprzez uszkodzone uszczelki. Najczęściej podczas intensywnych opadów deszczu woda spływa po słupkach i gromadzi się pod tapicerką na podłodze. Regularne sprawdzanie szczelności elementów gumowych w okolicach szyb czy uszczelek drzwiowych pozwoli zapobiec problemom. Przy okazji warto sprawdzić drożność odpływów wody z podszybia czy szyberdachu.

Reklama

Koci żwirek do walki z parującymi szybami

Wielbiciele czworonogów mogą wykorzystać koci żwirek. W tym celu wystarczy wypełnić jedną lub dwie skarpetki syntetycznym (silikonowym) żwirkiem i całość związać u góry sznurkiem lub gumką. To sprawi, że żwirek nie rozsypie się w aucie.

Następnie umieścić w kabinie samochodu - najlepiej w pobliżu przedniej szyby. Rozwiązanie jest proste i bardzo skuteczne. Koci żwirek jest bezzapachowy, a jego higroskopijne właściwości pochłaniają wilgoć z otoczenia. Koszt niewielkiego opakowania to zaledwie kilkanaście złotych, a zakupiona ilość wystarczy do wielokrotnego użycia.

Pianka do golenia

Kolejną popularną, domową metodą na pozbycie się zaparowanych szyb jest wykorzystanie pianki do golenia. Żeby pozbyć się problemu wystarczy nanieść odpowiednią ilość kosmetyku na wewnętrznej powierzchni szyby, a po chwile całość bardzo dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym lub mikrofibrą. Dzięki właściwościom pianki do golenia problem z parującymi szybami powinien ustąpić na jakiś czas.

Wymiana filtra kabinowego

Przemoczony i niedrożny filtr kabinowy może być jedną z przyczyn parujących szyb w samochodzie. Warto pamiętać o regularnej wymianie tego elementu - maksymalnie co dwa lata. Można to zrobić samemu, a często nie potrzeba do tego specjalistycznych narzędzi. Filtr

kabinowy zwykle znajduje się w okolicach podszybia od strony komory silnika lub w desce rozdzielczej (w schowku od strony pasażera). Proces wymiany potrwa maksymalnie kilkanaście minut.

Czyszczenie szyb

Jeśli nic nie pomaga w walce z parą w kabinie, warto rozważyć porządne czyszczenie przy użyciu płynu do szyb. W ten sposób usuniemy zalegający brud i tłuszcz od strony kabiny. Przy okazji można spróbować zastosować preparat przeciwko parowaniu szyb, spośród wielu dostępnych na rynku. Specjalną warstwę nakłada się dopiero po umyciu i osuszeniu szklanych powierzchni. Na koniec dokładnie osuszamy wszystko przy pomocy ręczników papierowych lub mikrofibry.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zaparowane szyby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy