Winiety Słowenia 2024. Jaka cena, gdzie kupić, na jakie drogi
Słowenia z roku na rok staje się coraz popularniejszym kierunkiem wśród polskich turystów. Każdy, kto wybiera się do tego kraju własnym samochodem musi wiedzieć, że poruszanie się po drogach szybkiego ruchu i autostrad wymaga posiadania winiety. Ile kosztują winiety w Słowenii w 2024 roku i gdzie można je kupić?
Obecnie w Słowenii jest ponad 700 kilometrów płatnych dróg szybkiego ruchu. To pięć autostrad oraz sześć dróg ekspresowych. Turyści, którzy planują podróż, muszą wybrać jedną z trzech winiet:
- winieta klasy 1,
- winieta klasy 2A,
- winieta klasy 2B,
W zależności od klasy można nabywać winiety tygodniowe, winiety miesięczne, winiety półroczne oraz winiety roczne.
Ceny winiet w Słowenii w 2024 roku nie zmieniły się względem drugiej połowy 2023 roku. W czerwcu ubiegłego roku ich koszt nieznacznie wzrósł.
Winieta klasy 1 dotyczy jednośladów silnikowych. Do tej grupy zalicza się wszystkie pojazdy, których ślad nie ma szerokości większej niż 50 cm. Obowiązujące stawki to:
- winieta roczna: 58,70 euro,
- winieta półroczna: 32,00 euro,
- winieta tygodniowa: 8,00 euro.
Winieta klasy 2A uwzględnia pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 3,5 tony, a wysokość nad pierwszą osią nie jest większa niż 1,3 metra. Obowiązujące stawki to:
- winieta roczna: 117,50 euro,
- winieta półroczna: 32,00 euro,
- winieta tygodniowa: 16,00 euro.
Winieta klasy 2B wlicza pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony z wysokością przedniej osi przekraczającej 1,3 metra. Obowiązujące stawki to:
- winieta roczna: 235,00 euro,
- winieta półroczna: 64,10 euro,
- winieta tygodniowa: 32,00 euro.
Słowenia należy do grupy krajów, które wprowadziły system elektronicznego poboru opłat drogowych. Aby kupić winietę w Słowenii przez internet, należy wejść pod ten LINK i wypełnić formularz.
Wystarczy w odpowiednim miejscu wskazać dane auta oraz okres ważności winiety. Sposób zakupu winiety jest dość przystępny i bardzo intuicyjny, a płatności można dokonać za pomocą przelewu lub karty kredytowej.
W przypadku braku możliwości kupna winiety przez internet, warto skorzystać z sieci stacjonarnych punktów sprzedaży. Winiety w Słowenii dostępne są między innymi na przejściach granicznych, gdzie zaraz za nimi rozpoczynają się niektóre odcinki płatnych dróg.
Korzystanie z autostrad i dróg ekspresowych bez ważnej e-winiety stanowi naruszenie przepisów drogowych w Słowenii. Służby dbające o bezpieczeństwo i egzekwujące regulamin operatora płatnych dróg (DARS) mogą nałoży karę w wysokości 300 euro.
Osoby, które będą przenosiły nielegalnie tablicę rejestracyjną z jednego pojazdu na drugi, w celu uniknięcia opłaty za winiety, zapłacą 500 euro. Do tego dochodzi obowiązek zakupu e-winiety.
Kierowcy z Polski, którzy podróżują do Chorwacji, często decydują się omijać płatne drogi w Słowenii. Trzeba jednak liczyć się z koniecznością nadrabiania sporej ilości drogi oraz cennego czasu. Ominięcie płatnej autostrady ma także swoje zalety. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również szansa na ciekawą wycieczkę krajoznawczą.
Aby ominąć płatne odcinki autostrady w Słowenii w drodze do Chorwacji należy, przed granicą słoweńsko-austriacką, ustawić nawigację kolejno na Trate, Gočova, Pobrežje, Spodnji Leskovec, Cvetlin i Gornji Macelj. Trasa liczy łącznie 92,5 km, a czas potrzebny do jej pokonania to 1 godzina i 53 minuty.
Zobacz także:
Jak bezpiecznie przewieźć narty? Nie popełnij podstawowego błędu
Korzystasz w aucie z nawigacji w telefonie? To może kosztować 500 zł