W dowodzie brakło miejsca na pieczątkę. Co teraz? Czy muszę go wymienić?

Kierowcy, którzy rzadko zmieniają samochód na nowy, dość często napotykają na problem braku miejsca na pieczątkę potwierdzającą przejście okresowego przeglądu rejestracyjnego Dzieje się tak, ponieważ w dowodzie jest tylko sześć takich miejsc. Czy należy się martwić, gdy brakuje nam miejsca na kolejne pieczątki, a kończy nam się przegląd? Czy oznacza to że musimy wymienić dowód rejestracyjny na nowy? Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego i jak to załatwić?

Przegląd rejestracyjny potwierdzony pieczątką

Na drugiej stronie każdego dowodu rejestracyjnego pojazdu zarejestrowanego w Polsce jest miejsce na pieczątki potwierdzające przejście przeglądu technicznego. Każdy dowód ma sześć takich pól, co oznacza, że miejsca wystarczy tylko na sześć pieczątek. Jeszcze do niedawna zapełnienie wszystkich pól oznaczało, że kierowca pojazdu musiał wymienić dowód na nowy, ale od 4 grudnia 2020 roku nie ma już takiego obowiązku. Kierowca wciąż jednak ma taką możliwość.  

Obowiązek wymiany dowodu został zniesiony wraz z wprowadzeniem do użytku systemu CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), który zawiera wszystkie informacje potrzebne kontrolującemu policjantowi. Dzięki wprowadzeniu systemu kierowcy nie mają obowiązku wożenia ze sobą dokumentów prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić w systemie, czy pojazd ma ważne badanie techniczne, czy jest ubezpieczony, a także inne ważne informacje dotyczące kierowcy. 

Reklama

Jeśli skończyły ci się miejsca na pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym, na przeglądzie technicznym dostaniesz wydrukowane potwierdzenie przejścia badania okresowego, które jest ważne także za granicą. Nie ma więc obowiązku wymiany dowodu na nowy i ponoszenia związanych z tym dodatkowych kosztów.

Czy za granicą trzeba mieć ze sobą dowód rejestracyjny?

Wymiana dowodu jest dobrym pomysłem kiedy często podróżujemy za granicę. Wtedy warto mieć wszystkie potrzebne dokumenty - w tym dowód przejścia badania technicznego - w jednym miejscu. Posiadanie potwierdzenia przeglądu na osobnej kartce papieru wymaga tego, żeby o niej pamiętać - przy kontroli przez zagraniczna policję trzeba przedłożyć dowód przejścia badania technicznego, a jeśli nie mamy go fizycznie policjant nie może sprawdzić tego w systemie, a to dopiero początek naszych problemów. Policjant kontrolujący może uznać, że pojazd nie spełnia wymogów technicznych (nie ma aktualnego badania technicznego) i może nie zezwolić nam na dalszą jazdę.

Przypominamy, że podczas podróży zagranicznych powinniśmy mieć ze sobą wszystkie potrzebne dokumenty:

  • prawo jazdy
  • dowód rejestracyjny
  • potwierdzenie zawarcia umowy ubezpieczenia OC
  • potwierdzenie aktualnego badania technicznego

Policjanci za granicą nie mają dostępu do polskiego systemu CEPiK, zatem wyżej wymienione dokumenty są nam potrzebne przy każdej kontroli drogowej. Dane z systemu CEPiK mogą być udostępnione zagranicznym służbom głównie w przypadku popełnienia wykroczenia drogowego (np. przekroczenie prędkości uwiecznione przez fotoradar) na ich wniosek.

Ile kosztuje wymiana dowodu rejestracyjnego?

Jeśli chcemy wymienić dowód osobisty powinniśmy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji. Możemy to zrobić osobiście odwiedzając wydział komunikacji, wysyłając pełnomocnika lub złożyć wniosek przez internet. Koszt wymiany dowodu to 54,50 zł (lub 73,50 zł - w przypadku opcji dotyczącej wydania pozwolenia czasowego). Jeśli samochód ma współwłaściciela nie musi on odwiedzać urzędu razem z nami, jednak należy pamiętać o podpisanym przez niego pisemnym upoważnieniu.

Wraz z wnioskiem o wymianę dowodu, powinniśmy mieć ze sobą lub załączyć:

  • Stary dowód rejestracyjny,
  • potwierdzenie dokonania opłaty
  • kartę pojazdu - jeśli była wydana,
  • aktualne ubezpieczenie OC,
  • zaświadczenie od diagnosty z ważnym badaniem technicznym — jeśli w dowodzie znajduje się pieczątka aktualnego badania technicznego, to zaświadczenie jest zbędne,
  • dowód osobisty lub inny dokument tożsamości.

Jeśli wniosku nie składamy osobiście, a za pomocą pełnomocnika należy uiścić dodatkową opłatę skarbową w wysokości 17 zł. Opłata dotyczy tylko pełnomocników, z którymi nie jesteśmy spowinowaceni - nie dotyczy małżonka, rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwa, dziecka lub wnuków.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy