Takich naklejek już nie ma. Czy stare trzeba odkleić? Czy jest za to mandat?

Obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych już zniknął, a urzędy nie wydają nowych. Wielu kierowców zastanawia się jednak co z już posiadanymi naklejkami? Czy trzeba je zrywać? I co zrobić z naklejką, kiedy montujemy w aucie nowe tablice rejestracyjne? Czy za naklejkę grozi jakiś mandat?

Od kiedy nie ma naklejek rejestracyjnych?

Obowiązek posiadania naklejki rejestracyjnej, umieszczonej w prawym dolnym rogu szyby, wynikał z zapisu ustawy Prawo o ruchu drogowym, zgodnie z którym:

Obecnie jednak ma ona nieco inne brzmienie. Zgodnie z nowelizacją, od 4 września 2022 roku, nie ma w niej już słów "a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną". Od tego więc dnia urzędy komunikacyjne nie wystawiają już naklejek rejestracyjnych. Co to oznacza dla kierowców, którzy już takie naklejki posiadają?

Czy dalej trzeba mieć naklejkę rejestracyjną na szybie?

Jak powyższy zapis wpływa na kierowców, którzy naklejki na szybie już posiadają? W tej kwestii istnieje duża dowolność. Nie ma obowiązku dalszego wożenia naklejki na szybie, ale też prawo nie nakazuje jej zrywania. Jeśli więc pozostawicie już posiadaną naklejkę, nie grozi wam za to żaden mandat.

Reklama

Czy montując nowe tablice muszę zerwać naklejkę z szyby?

Coraz więcej kierowców ma jednak zagwozdkę, co w sytuacji, kiedy montują nowe tablice rejestracyjne do samochodu? Na przykład po tym, jak kupili auto i je przerejestrowali. Logika podpowiada, że mielibyśmy wtedy dwie różne informacje o numerach rejestracyjnych pojazdu.

Z prawnego punktu widzenia jednak, od 4 września nie ma czegoś takiego jak "nalepka kontrolna". A ponieważ jej obecność nie ma znaczenia, to nie ma znaczenia również to, co jest na niej napisane. Naszym zdaniem warto jednak się jej pozbyć z prostego powodu - ponieważ żaden z przepisów nie mówi wprost, że stare naklejki mogą pozostać na autach i ich treść nie ma znaczenia (jak w wielu takich przypadkach opieramy się na tym, że czego prawo nie zabrania, jest dozwolone), policjanci oraz diagności mogą mieć wątpliwości w sytuacji, gdy numery na tablicach rejestracyjnych będą różne niż na naklejce. Chyba więc lepiej usunąć naklejkę, niż dyskutować na temat interpretacji przepisów podczas kontroli.

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby samochodu?

Pozbycie się naklejki z przedniej szyby samochodu nie powinno stanowić większego problemu, pod warunkiem, że się odpowiednio przygotujemy. Będziemy potrzebować: 

  • żyletkę lub skalpel — te przedmioty pomogą delikatnie podważyć naklejkę, 
  • suszarkę do włosów — źródło ciepła jest bardzo ważne, aby ją odkleić,
  • rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną, zmywacz do paznokci,
  • kilka suchych szmatek.

Zaczynamy od podgrzania szyby - latem możemy wystawić auto na pełne słońce, w zimie warto wykorzystać do tego gorący nawiew suszarki do włosów. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z suszarki, to przez kilka minut kierujcie ciepły nadmuch na szybę od środka auta. Uwaga! Ogrzewajmy szybę równomiernie na całej powierzchni, by w chłodne, mroźne dni nie doszło do niespodziewanego pęknięcia szkła. 

Na dobrze podgrzanej szybie nalepka zacznie się topić. Wówczas możemy podważyć jeden róg bądź cały bok, używając do tego żyletki lub skalpela. Zachowajmy przy tym maksymalną ostrożność i precyzję. Nie warto się spieszyć. Jeśli w dalszym ciągu nalepka będzie odchodziła z dużym trudem, warto jeszcze bardziej podgrzać szybę. Jeśli wyczujemy delikatny luz pod naklejką, możemy wówczas delikatnie podważyć ją palcami i pociągnąć w górę do siebie. 

Jak usunąć klej z szyby po naklejce?

Jeśli udało nam się ściągnąć naklejkę w całości lub częściowo, to w każdym z tych przypadków będziemy musieli również pozbyć się pozostałości kleju. Aby szybko ściągnąć resztki kleju, przygotujmy rozpuszczalnik lub zmywacz z acetonem oraz suchą szmatkę. Wystarczy nasączyć szmatkę wybraną substancją, powoli i mocno pocierać sklejone fragmenty, aż do całkowitego rozpuszczenia się kleju. Na koniec warto umyć szybę specjalnym środkiem pielęgnacyjnym.

Czy za naklejkę na szybie grozi mandat?

Tak jak napisaliśmy wcześniej, naklejka rejestracyjna nie jest obowiązkowa, ale z drugiej strony prawo nie zakazuje posiadania jej. O żaden mandat nie musimy się więc martwić.

Podobnie w sytuacji, kiedy na naklejce jest inny numer rejestracyjny, jak na tablicach. Nie zdziwi nas jednak, jeśli drogówka, widząc taki pojazd, będzie miała co do tego wątpliwości.

Tak naprawdę jedyna podstawa prawna, pozwalająca nałożyć mandat za naklejkę na szybie, to przepis zakazujący ograniczania widoczności kierowcy. Jeśli funkcjonariusz uzna, że coś zasłania nam część pola widzenia, może wystawić mandat od 20 do 3000 zł. Trudno jednak wyobrazić sobie sytuację, aby takiego naruszenia dopatrzyć się w przypadku naklejki, której obecność do niedawna była prawnie wymagana.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejka rejestracyjna | tablica rejestracyja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama