Stalowe czy aluminiowe? Jakie felgi będą lepsze do auta?
Decydując się na zakup ogumienia zimowego, wielu właścicieli rozważa zakup dodatkowego kompletu felg. Oprócz wyboru producenta i modelu opon w odpowiednim rozmiarze dochodzi jeszcze jeden dylemat. Jakie felgi wybrać – aluminiowe czy stalowe? Sprawdzamy, jakie rozwiązanie będzie lepsze.
Wybór pomiędzy felgami aluminiowymi i stalowymi często sprowadza się do argumentacji: wygląd czy trwałość? W dzisiejszych czasach to zbyt duże uogólnienie, ponieważ nowoczesne felgi aluminiowe potrafią dorównać trwałością i parametrami felgi stalowe.
Zanim zdecydujemy się na wybór rodzaju felg, warto sprawdzić dopuszczalny rozmiar opon i felg. Najbardziej optymalne wymiary mają zawsze oryginalne felgi montowane fabrycznie. W instrukcji obsługi samochodu oraz katalogach z danymi technicznymi na stronie producenta można znaleźć parametry dopuszczalnych felg i opon.
Na rynku nadal funkcjonuje wiele mitów dotyczących felg aluminiowych. Jednym z nich jest niska trwałość, która ciągnie się za tym rodzajem felg już od lat. Wszystko z powodu produkowanych lata temu konstrukcji w starej technologii.
Nowoczesne stopy aluminium są bardzo często bardziej trwałe niż klasyczne koła stalowe. Jedną z ciekawostek jest fakt, że aluminium jest lżejsze od stali. Jednak do produkcji felgi aluminiowej trzeba wykorzystać więcej materiału niż do "stalówki" w tym samym rozmiarze.
Niewątpliwą zaletą felg aluminiowych jest przede wszystkim wygląd, który ma również sferę praktyczną. Dzięki bardziej "przewiewnemu" kształtowi felg albuminowych korzysta na tym układ hamulcowy, który ma lepsze chłodzenie.
Do tego dochodzi jeszcze możliwość łatwiejszego utrzymania w czystości. Wystarczy specjalistyczna chemia, szczotka i trochę wody, żeby oczyścić alufelgi z zabrudzeń. W tym przypadku opada problem korozji, który pojawia się po kilkunastu latach użytkowania.
Felgi stalowe są dużo mniej estetyczne, ale w przypadku uszkodzenia okazuje się, że dużo łatwiej je naprawić. Nawet najbardziej wytrzymałe stopy źle znoszą naciąganie podczas naprawy. "Stalówki" dużo trudniej utrzymać w czystości, a do tego są bardzo podatne na korozję. Zwłaszcza, gdy przez lata są przykryte pod kołpakiem.
Co jakiś czas trzeba przeprowadzać gruntowne czyszczenie i renowację, żeby nie straszyć rdzawymi nalotami. Niekwestionowaną przewagą felg stalowych nad aluminiowymi jest ich cena - często kilku- lub kilkunastokrotnie niższa.
Trzeba się jednak liczyć z tym, że felgi stalowe nie będą dostępne w większych rozmiarach, tak jak alufelgi.
***