Kto ma prawo jazdy kat. B i 170 zł, może dostać nowe uprawnienia. Bez kursu

Prawo jazdy kat. B i 170 zł wystarczą, by zyskać nowe uprawnienia. Nie trzeba nawet brać udziału w kursie, a nawet podchodzić do egzaminu teoretycznego.

Prawo jazdy kat. B - do czego uprawnia

Lista pojazdów, które możemy prowadzić, posiadając prawo jazdy kat. B, nie kończy się na samochodach osobowych. Są na niej między innymi niektóre typy jednośladów, quadów czy ciągniki rolnicze. Mając prawo jazdy kategorii B, możemy prowadzić również zespół pojazdów, czyli samochód z przyczepą. W tym konkretnie przypadku z przyczepą lekką, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Holowanie cięższej przyczepy jest także możliwe, ale po pierwsze, musi ona posiadać hamulec najazdowy, a po drugie, DMC takiego zestawu nie może przekraczać 3,5 tony.

Reklama

Kierowcy muszą w obu przypadkach liczyć się z wyraźnymi ograniczeniami. Drugi wariant jest nieco bardziej liberalny, ale pamiętajmy, że cięższe przyczepy mogą ciągnąć tylko większe samochody, najlepiej z napędem na cztery koła. Idealnie sprawdzają się w tej roli duże SUV-y, ale one z kolei same w sobie mają wysoką DMC, ograniczając DMC przyczepy, jaką możemy nimi ciągnąć.

Co daje kod 96 w prawie jazdy

Rozwiązaniem tego problemu, przynajmniej częściowym, jest uzyskanie kodu 96 w prawie jazdy. To jak rozszerza on uprawnienia kierowcy, reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 roku w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r. poz. 702).

Zgodnie z tymi zapisami, kod 96 umożliwia ciągnięcie przyczepy innej niż lekka samochodem o DMC wynoszącym do 3,5 tony, pod warunkiem, że masa całego zestawu pojazdów nie przekracza 4,25 t. Oprócz tego trzeba spełnić jeszcze dwa dodatkowe warunki:

  • masa holowanej przyczepy nie przekracza rzeczywistej masy całkowitej samochodu,
  • stosunek dopuszczalnej masy pojazdu do dopuszczalnej masy przyczepy musi wynosić 1,33:1

Nadal nakłada to na kierowcę pewne ograniczenia, ale wielu osobom w zupełności wystarczy to, do ciągnięcia przyczepy kempingowej, czy przyczepy do transportu koni lub łodzi. Jeśli nie, to pozostaje wyrobienie kategorii B+E, dającej możliwość holowania przyczepy o DMC nawet 3,5 t, a cały zestaw może wtedy ważyć nawet 7 t.

Kod 96 w prawie jazdy - jak zdobyć

Żeby zdobyć uprawnienia oznaczone kodem 96 trzeba mieć prawo jazdy kategorii B, a tym samym ukończone 18 lat. Do uzyskania specjalnego kodu wystarczyć zdać praktyczny egzamin państwowy. W przeciwieństwie do kategorii B+E nie trzeba odbywać specjalnego kursu, który jest kosztowny. Niepotrzebny jest również egzamin teoretyczny.

Wystarczy podejść do egzaminu praktycznego, który kosztuje 170 złotych. To jedyny wydatek, który ponosi kierowca w celu uzyskania nowych uprawnień. Przed egzaminem warto jednak poćwiczyć manewrowanie z dużą przyczepą, żeby nie mieć problemów z zaliczeniem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kod 96 w prawie jazdy | kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy