Ruszasz w podróż autostradą? Pamiętaj o e-Toll, brak opłaty kosztuje 500 zł

Przed długim weekendem przypominamy, że na autostradach A2 i A4 nie ma szlabanów na bramkach i nie da się tam kupić biletu na przejazd. A brak opłaty jest surowo karany. Jak kupić bilet na autostradę z e-Toll?

E-Toll to nowy stosunkowo sposób płatności za autostrady

Nowe zasady korzystania z autostrad obowiązują już od 1 grudnia 2021 roku. Właściciele samochodów osobowych korzystający z płatnych odcinków dróg zarządzanych przez GDDKiA, czyli A2 między Koninem i Strykowem oraz A4 między Wrocławiem i Sośnicą mogą dostać aż 500 zł mandatu, jeśli nie opłacą przejazdu. 

 

Kamery na bramkach odczytują numery rejestracyjne wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów, a na trasie pojawią się "kamerowane" pojazdy KAS. Dlatego o karę jest nietrudno, tym bardziej, że bramki na autostradach są teraz cały czas otwarte, a opłaty aktywne. 

Reklama

Operator autostrady zaplanował jej obsługę za pomocą aplikacji e-Toll PL lub e-Toll PL Bilet. Pierwsza wymaga założenia profilu i pozwala na automatyczne uiszczanie opłaty, druga nie wymaga założenia konta, a bilet w niej kupuje się samodzielnie. 

W przypadku pierwszej należy po jej pobraniu założyć profil, dodać pojazd i uruchomić w telefonie lokalizację. Dzięki temu płatność będzie pobierana automatycznie na zasadzie konta przedpłaconego. Kierowca musi najpierw przelać środki na konto (kartą przelewem lub BLIK), z którego będą pobierane opłaty.

Jak założyć konto e-Toll

System umożliwia założenie konta na trzy sposoby. Pierwsza z nich do rejestracja online poprzez Internetowe Konto Klienta systemu e-Toll (dostępne na stronie etoll.gov.pl) lub serwis e-Urząd Skarbowy. Innym ze sposobów jest wizyta w Miejscach Obsługi Klienta w wybranych lokalizacjach na terenie kraju. Trzecią opcję umożliwiają niektórzy operatorzy kart flotowych. Żeby prawidłowo założyć konto w aplikacji e-Toll podczas procesu rejestracji online należy:

  • Zalogować się do Internetowego Konta Klienta - weryfikacja poprzez Profil Zaufany, mObywatel, login i hasło.
  • Podać adres mailowy, numer rejestracyjny pojazdu i tzw. biznesowe ID - numer urządzenia pokładowego lub aplikacji mobilnej, żeby autoryzować urządzenie do lokalizacji.
  • Zasilić konto odpowiednią kwotą - minimalnie to 20 złotych.

Podczas rejestracji osobistej należy okazać takie dokumenty, jak dowód rejestracyjny lub potwierdzenie klasy emisji spalin. Rejestracja przy użyciu systemów kart flotowych wymaga uzupełnienia danych dotyczących pojazdu. Po prawidłowym skonfigurowaniu aplikacji e-Toll należy każdorazowo pamiętać o jej uruchomieniu przed przejazdem przez bramki i udostępnienie lokalizacji w telefonie. Później wystarczy kliknąć zielony przycisk "rozpocznij przejazd", żeby odpowiednie opłaty naliczyły się automatycznie.

Zakup e-Toll bez zakładania profilu

Do tego wystarczy pobranie aplikacji e-Toll PL Bilet. Po jej zainstalowaniu podajemy nr rejestracyjny pojazdu, wskazujemy odcinki, którymi planujemy się poruszać danego dnia i w prosty sposób dokonujemy płatności, np. za pomocą Blika. I gotowe, bilet zapisuje się w telefonie. 

Alternatywnie można skorzystać z funkcjonalności aplikacji Orlen Pay, mPay, Spark, Autopay, SkyCash, IKO, Autokonto oraz Yanosik. One również pozwalają na zakup biletu i przejazd autostradami A2 i A4. 

Bilety na autostrady objęte systemem e-Toll można też kupić na stacjach sieci Orlen oraz Lotos.

E-Toll - gdzie obowiązuje?

W przypadku kierowców aut osobowych aplikacja e-Toll w tej chwili będzie przydatna jedynie na dwóch płatnych odcinkach autostrad w Polsce. E-Tollem zapłacimy za przejazd płatnymi fragmentami:

  • A2 Konin-Stryków
  • A4 Wrocław-Sośnica

***


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama