Reklama

Kierowców czekają przymusowe zakupy. Naklejka za 5 zł albo srogi mandat

Kierowcy niedługo cieszyli się z możliwości odklejenia naklejki rejestracyjnej z szyby. Zastąpiła ją nowa. Niebawem wszyscy będą musieli udać się na przymusowe zakupy.

Od kilku tygodni nie ma już obowiązku posiadania naklejki rejestracyjnej na szybie, ale pojawiła się nowa obowiązkowa naklejka. Wynika to wprost ze zmiany w przytoczonym poniżej przepisie:

Na początku września przytoczony wyżej przepis został zmieniony. Jego treść zakończono na słowach "tablice rejestracyjne", co dla kierowców oznacza, że zniknął obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych na szybach. Naklejki rejestracyjne nie są już wydawane w urzędach razem z tablicami rejestracyjnymiNaklejki można pozbyć się z szyby swojego auta. Jednak niebawem trzeba będzie się wyposażyć w nową naklejkę.

Reklama

Kierowcy będą musili kupić nową naklejkę

Nowa naklejka ma wzór ośmiokąta - przypominającego znak STOP - w kolorze zielonym. Na górze nalepki znajduje się informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej tej informacji po lewej stronie znajduje się z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo, dla  benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE.

Nowa naklejka to wydatek około 5 zł. Czemu mają służyć nowe naklejki? Są powiązane ze strefami czystego transportu, które będą powstawać w polskich miastach. Wjazd do strefy autem bez naklejki będzie wiązać się z mandatem. Aktualnie w Polsce nie istnieje ani jedna tego typu strefa. Pierwsza ma powstać w Krakowie (kilka lat temu SCT w Krakowie już istniała, ale ostatecznie z niej zrezygnowano).

Jak odkleić naklejkę rejestracyjną z szyby

Aby usunąć naklejkę rejestracyjną, która znajduje się na przedniej szybie naszego auta, trzeba dobrze się przygotować. Znajdźmy w domu kilka potrzebnych akcesoriów: 

  • żyletkę lub skalpel — te przedmioty pomogą delikatnie podważyć naklejkę, 
  • suszarkę do włosów — źródło ciepła jest bardzo ważne, aby ją odkleić,
  • rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną, zmywacz do paznokci,
  • kilka suchych szmatek. 

Od czego trzeba zacząć? Na początku podgrzewamy szybę czołową - w lecie możemy wystawić auto na pełne słońce, w zimie warto wykorzystać do tego gorący nawiew suszarki do włosów. Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z suszarki, to przez kilka minut kierujcie ciepły nadmuch na szybę od środka auta. Uwaga! Ogrzewajmy szybę równomiernie na całej powierzchni, by w chłodne, mroźne dni nie doszło do niespodziewanego pęknięcia szkła.

W kolejnym kroku podważamy naklejkę rejestracyjną. Na dobrze podgrzanej szybie czołowej, nalepka zacznie się topić. Wówczas możemy podważyć jeden róg bądź cały bok, używając do tego żyletki lub skalpela. Zachowajmy przy tym maksymalną ostrożność i precyzję. Nie warto się spieszyć. Jeśli w dalszym ciągu nalepka będzie odchodziła z dużym trudem, warto jeszcze bardziej podgrzać szybę. 

Jeśli wyczujemy delikatny luz pod naklejką, możemy wówczas delikatnie podważyć ją palcami i pociągnąć w górę do siebie. 

Klej na szybie - jak usunąć

Jeśli udało nam się ściągnąć naklejkę w całości lub częściowo, to w każdym z tych przypadków będziemy musieli również pozbyć się pozostałości kleju. Aby szybko ściągnąć resztki kleju, przygotujmy rozpuszczalnik lub zmywacz z acetonem oraz suchą szmatkę. Wystarczy nasączyć szmatkę wybraną substancją, powoli i mocno pocierać sklejone fragmenty, aż do całkowitego rozpuszczenia się kleju. Na koniec warto umyć szybę specjalnym środkiem pielęgnacyjnym. 

Warto wiedzieć, że 4 września zniknął obowiązek posiadania naklejek rejestracyjnych. Żaden kierowca nie ma jednak obowiązku usuwania ich ze swojego samochodu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: naklejka | mandaty | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy