Prawo jazdy 2024. Duże zmiany na egzaminie od stycznia
Od nowego roku weszły w życie nowe zasady związane z procesem uzyskiwania prawa jazdy. Zmienione przepisy dotyczą nie tylko zdających kandydatów na kierowców i egzaminatorów, ale także procedur zapisywania się i przystępowania do egzaminów. Część z nich może okazać się korzystna z punktu widzenia kursantów, jednak niektóre aspekty wzbudzają spore kontrowersje. Jakie są zmiany na egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku?
Chcesz zdawać na prawo jazdy w 2024 roku? Od 1 stycznia egzamin odbędzie się już na nowych zasadach. Zmiany, które weszły w życie to efekt nowelizacji, która zmienia kilka istotnych aspektów. W nowym rozporządzeniu pojawią się zarówno ułatwienia, jak i drobne utrudnienia dla ubiegających się o uprawnienia. O czym muszą pamiętać kursanci zdający egzamin na prawo jazdy w 2024 roku?
Z roku na rok koszt rozpoczęcia kursu na prawo jazdy jest coraz wyższy. W 2024 roku kandydaci na kierowców muszą przygotować się na wydatek od 2300 złotych do nawet 3600 złotych i więcej. Ostateczna cena zwykle różni się w zależności od lokalizacji, typu szkolenia oraz doświadczenia instruktorów.
Przykładowo w Warszawie za kurs na prawo jazdy trzeba zapłacić średnio ponad 3000 złotych. Podobne ceny obowiązują w Gdańsku, Wrocławiu i Krakowie. Nieco mniej kosztuje nauka jazdy w Olsztynie, Bydgoszczy oraz Lublinie. Do ceny kursu dodatkowo trzeba doliczyć koszt badania lekarskiego i wydania zaświadczenia potwierdzającego zdolność do kierowania pojazdem w wysokości 200 zł.
Koszt egzaminu teoretycznego wynosi obecnie 50 złotych. Egzamin składa się z pytań testowych, a liczba pytań oraz progi punktowe mogą się różnić w zależności od kategorii prawa jazdy. Koszt egzaminu praktycznego to kolejne wydatki. Obecnie cena egzaminu praktycznego w Polsce wynosi około 200 złotych, ale również może się różnić w zależności od regionu.
Jedną z kluczowych zmian w egzaminie na prawo jazdy w 2024 roku jest brak bieżącej informacji o błędach popełnianych podczas egzaminu praktycznego. Kandydaci nie będą już na bieżąco dowiadywać się, jakie błędy popełniają w trakcie jazdy. Egzaminator ma teraz prawo zatrzymać egzamin w ściśle określonych sytuacjach poważnych wykroczeń, nie informując kandydata o popełnianych błędach do samego zakończenia egzaminu.
Na dodatek uściślone zostały zasady przerywania egzaminu praktycznego. Dodane zostały adnotacje mówiące, w jakich sytuacjach egzaminator może przerwać egzamin. Chodzi o sytuacje, w których kursant popełnił błędy zagrażające bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego, na przykład przejechał na czerwonym świetle, nie zatrzymał się przed znakiem stop, ominął lub wyprzedził pojazd zatrzymujący się, by ustąpić pierwszeństwa pieszym na przejściu, nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu lub spowodował kolizję.
Zmiany dotyczą również przyszłych motocyklistów. Egzamin na prawo jazdy na motocykl będzie oceniany z perspektywy pasażera samochodu jadącego za kursantem. Taka zmiana ma na celu lepszą ocenę zachowań kandydata na motocyklistę. Nowe zasady egzaminowania sprawią, że egzaminator będzie baczniej obserwował zdającego.
To jednak nie jedyne zmiany, na które muszą przygotować się kandydaci na kierowców w 2024 roku. Jedną z najważniejszych jest rozszerzenie listy dokumentów, które uprawnią do przystąpienia do egzaminu. Chodzi o możliwość wylegitymowania się aplikacją mObywatel. Tradycyjne dowody osobiste, paszporty czy karty pobytu nie są już jedynymi akceptowanymi formami identyfikacji. Elektroniczne potwierdzenie tożsamości staje się alternatywą, co może przyspieszyć proces egzaminacyjny.
Kolejną ważną zmianą jest przeglądanie nagrań z egzaminu w wyznaczonym miejscu. Ośrodek egzaminacyjny WORD ma obowiązek określić miejsce do analizy nagranego przebiegu egzaminu praktycznego. To istotne uzupełnienie poprzednich przepisów, które jedynie nakazywały przechowywanie nagrań.
Od 19 stycznia 2013 roku w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy termin ważności tego dokumentu to obecnie 15 lat. Warto zaznaczyć, że w przypadku przeciwwskazań medycznych, prawo jazdy może mieć znacznie krótszy okres ważności.
Kierowcy posiadający prawo jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą musieli wymienić dokument od 2028 do 2033 r. Obowiązek dotyczy bowiem wymiany praw jazdy wydanych do dnia 18 stycznia 2013 r. Obowiązuje zasada minimum 20 lat. Oznacza to, że 1 stycznia 2024 r. w Polsce nie zacznie obowiązywać obowiązek wymiany bezterminowych praw jazdy.