Podatek od sprzedaży samochodu. Kto się rozlicza z urzędem skarbowym?

Sprzedaż samochodu może wiązać się z obowiązkiem podatkowym nie tylko dla kupującego, ale też dla sprzedającego. Podatek musi zapłacić osoba, która sprzedaje auto przed upływem 6 miesięcy od jego kupna. Konieczne jest też rozliczenie sprzedaży auta firmowego albo samochodu zabytkowego. Ile wynosi podatek od sprzedaży samochodu i jak rozliczyć się z fiskusem w takich przypadkach?

Zakup auta. Kiedy podatek płaci kupujący?

Po zakupie auta na podstawie umowy kupna-sprzedaży kupujący ma 14 dni na wypełnienie formularza PCC-3, a później zapłatę podatku w wysokości 2% wartości pojazdu. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które nabyły auto w cenie poniżej 1000 złotych. 

Z uwagi na fakt częstego wykorzystywania tego przepisu urzędnicy skarbówki są czujni i dokładnie weryfikują ceny pojazdów i jeżeli istnieje taka potrzeba — mogą zakwestionować wysokość podatku.

Reklama

To, że musimy rozliczyć się z urzędem skarbowym po zakupie samochodu, nie ulega dyskusji. Jednak istnieje jeszcze jedna sytuacja, w której będziemy musieli tego dokonać. 

Podstawowym pytaniem, pojawiającym się szczególnie u osób bez dużego doświadczenia w zbywaniu pojazdów jest wątpliwość — co po sprzedaży auta

Szczególnie ważny jest tutaj fakt sprzedaży auta w ciągu 6 miesięcy od jego zakupu. Na podatników czeka niemała pułapka, ponieważ okres ten liczony jest od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po sprzedaży. 

Jeżeli więc auto kupimy w lutym, to opisywany półroczny okres, upłynie 1 września.

Jak rozliczyć sprzedaż auta przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu?

Rozliczenie z fiskusem po sprzedaży auta przed upływem 6 miesięcy od zakupu należy do prostych czynności. Jeżeli z tytułu zbycia pojazdu uzyskaliśmy dochód, to powinniśmy wskazać go w formularzu PIT-36 w odpowiedniej rubryce (inne źródła).

Uzyskanie dochodu ze sprzedaży samochodu oczywiście podlega opodatkowaniu. Wysokość daniny zależy od wysokości zarobku i jest to 18 lub 32%. Warto wspomnieć również o tym, że za dochód uznawana jest różnica między kwotą zakupu a sprzedaży.

Należy także mieć na uwadze, że wszystkie koszty napraw oraz inwestycje poczynione w stosunku do sprzedawanego auta można uznać jako środki przeznaczone na koszty uzyskania przychodu.

Może wystąpić sytuacja, w której użytkownik zakupił samochód za 50 tys. złotych, a sprzedał go za 45 tys. złotych. Wówczas dochodzi do straty, którą również powinniśmy wykazać w zeznaniu podatkowym, lecz nie zapłacimy z tego tytułu żadnego podatku.

Co grozi za niezapłacenie podatku za samochód?

Bardzo ważną kwestią jest to, że jeżeli zapomnimy lub po prostu zaniechamy obowiązku zapłaty daniny to fiskus, może wyciągnąć dotkliwe konsekwencje. 

Jedną z nich jest kara grzywny w wysokości do 40 tys. złotych, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Podatek od sprzedaży samochodu firmowego

Również przedsiębiorcy muszą pamiętać o obowiązku zapłaty podatku od sprzedaży samochodu firmowego, jeżeli został on wprowadzony do ewidencji i stanowi przedmiot majątku firmy. Czynni podatnicy VAT powinni zapłacić podatek. Dobrą informacją jest to, że od wysokości dochodu ze sprzedaży można odliczyć koszty amortyzacji.

W tym wypadku również istnieje możliwość zwolnienia z podatku od sprzedaży. Dzieje się tak, gdy firmowy pojazd zostanie zbyty po upływie 6 lat od chwili jego wycofania z przedsiębiorstwa. 

Z obowiązku opłacenia podatku zwalnia się także podarowanie takiego auta członkowi rodziny.

Sprzedaż samochodu zabytkowego a podatek

Sprawa wygląda nieco bardziej zawile, jeśli chodzi o sprzedaż samochodu zabytkowego. Generalnie wyróżnia się dwie możliwości zbycia takiego pojazdu. 

Pierwsza z nich jest najbardziej popularna i jest to sprzedaż z 23-procentową stawką VAT. Drugi sposób, to sprzedaż zabytkowego auta, stosując mechanizm VAT MARŻA. To dość skomplikowana procedura. W dużym skrócie, jeżeli podczas zakupu takiego pojazdu był on przedmiotem kolekcjonerskim, to kupujący nie mógł odliczyć podatku VAT. 

W procesie sprzedaży jednak może skorzystać z procedury VAT MARŻA. Podatek będzie naliczany od różnicy między kwotą sprzedaży a kwotą zakupu zabytkowego pojazdu. 

Z dodatkowymi utrudnieniami muszą borykać się również właściciele pojazdów na żółtych tablicach, które mają zostać sprzedane za granicę. 

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama