Odległości na znakach drogowych. Jak są liczone?
Kierowcy często zastanawiają się, na jakich zasadach podawane są odległości na tablicach drogowych - czy są one mierzone od punktu ustawienia tablicy do granicy miejscowości czy do jej centrum? Otóż przepisy dotyczące podawania odległości są bardzo jasne, podobnie jak te, które określają na przykład maksymalną liczbę miejscowości na danej tablicy.
Jak czytamy na stronie GDDKiA, która zarządza siecią około 17 tysięcy kilometrów dróg w Polsce “znaki drogowe wymieniane są z uwagi na zużycie. Dysponując środkami publicznymi nie możemy sobie pozwolić na korekty oznakowania na całej sieci przy okazji każdorazowej zmianie prawa czy przebiegu drogi".
Według aktualnie obowiązujących przepisów na tablicach wskazujących odległość od danego punktu do miejscowości liczba wierszy podających ich nazwy nie powinna przekraczać czterech na drogach ogólnodostępnych i ekspresowych, a trzech - na autostradach. Jeżeli na tablicy miejscowość podawana jest tylko dlatego, że leży w niej skrzyżowanie z inną drogą krajową, po prawej stronie nazwy miejscowości zaleca się umieszczanie numeru krzyżującej się drogi.
Kiedy nie obowiązują znaki drogowe? Czasem przestrzeganie ich oznacza mandat
Zacznijmy od tego, że odległości podawane na znakach drogowych zazwyczaj odnoszą się do centrum miejscowości. Kiedy zbliżamy się do miasta, miasteczka czy wsi, tablice informujące o odległości (np. “Wrocław 50 km") podają dystans, który dzieli nas od centralnego punktu danej miejscowości. Tym centralnym punktem zazwyczaj jest główny plac, ratusz, rynek lub miejsce o podobnym znaczeniu dla danej miejscowości, może to być także skrzyżowaniE dróg przelotowych. To praktyka, która ułatwia planowanie trasy, szczególnie w większych miastach, gdzie od granicy do centrum może być jeszcze spory kawałek drogi.
Dokładny punkt centralny wyznaczany jest indywidualnie dla każdego miasta i nie zawsze jest to intuicyjne czy oczywiste miejsce. Przykładowo, w Warszawie centralnym punktem jest skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej z Alejami Jerozolimskimi, a nie Stare Miasto.
Co to są słupki pikietażowe i jakie przekazują informacje?
Jeśli odległość jest mniejsza niż 2 km, na małych drogowskazach w kształcie strzałki (E-4) podawana jest z dokładnością do jednej dziesiątej kilometra, na przykład 0,7 km lub 1,4 km. Natomiast na drogowskazach kierujących do obiektów turystycznych czy centrów miast, odległość prezentowana jest z różną dokładnością w zależności od dystansu: do 50 m, gdy odległość wynosi mniej niż 500 m; do 100 m, gdy dystans mieści się w przedziale od 500 m do 1000 m; do 0,1 km, jeśli odległość wynosi od 1,0 do 2,0 km; oraz do 1 km, gdy odległość przekracza 2 km.
Z kolei odległości do obiektów znajdujących się poza terenem zabudowanym, takich jak stacje benzynowe, restauracje czy atrakcje turystyczne, są liczone od miejsca ustawienia znaku do wjazdu na drogę prowadzącą do danego obiektu.