Co to są słupki pikietażowe i jakie przekazują informacje?

Przydrożne słupki, zwane słupkami pikietażowymi lub prowadzącymi, mają kilka funkcji - wskazują kierowcom przebieg drogi i informują, na któym kilometrze trasy się znajdują. Słupki te zawierają też informacje cenne dla służb w razie wypadku. Kierowcy powinni wiedzieć, jakie informacje przekazują i w jaki sposób je odczytać.

Jeżdżąc po drogach w całym kraju na niektóre elementy infrastruktury praktycznie nie zwracamy uwagi - są tak powszechne, że czasem zlewają się z otoczeniem, a kierowcy nie zdają sobie sprawy, w jakich sytuacjach mogą okazać się przydatne. Do tego typu oznaczeń należą biało-czerwone, przydrożne słupki pikietażowe.

Co oznaczają biało-czerwone słupki?

Pikietaż (inaczej kilometraż, kilometracja) to określenie miejsca na drodze (lub linii kolejowej) poprzez określenia odległości od jej początku. Słupki pikietażowe rozlokowane są na drogach krajowych i wojewódzkich (obowiązkowo), a czasem także na drogach gminnych lub powiatowych, szczególnie w miejscach, gdzie występują ostre zakręty. Ich podstawową funkcją jest pomoc kierowcom w orientacji na drodze, szczególnie po zmroku oraz przy ograniczonej widoczności. Z tego względu na słupkach umieszczono elementy odblaskowe. 

Reklama

Po prawej stronie jezdni odblaski mają kolor czerwony, a po lewej - biały. Typowa wysokość słupków wynosi od 1 do 1,5 metra, co zapewnia ich dobrą widoczność z drogi lub torowiska. W niektórych przypadkach słupki mogą być wyposażone w podświetlenie, co zwiększa ich widoczność w nocy lub w warunkach ograniczonej widoczności.

Rozstawienie słupków pikietażowych określają przepisy. Muszą one znajdować się minimum 0,5 m od krawędzi jezdni, choć zazwyczaj umieszcza się je metr od tej granicy. Aby ułatwić orientację w terenie (do czego zaraz przejdziemy), słupki pikietażowe rozstawione są co maksymalnie 100 m od siebie.

Jak odczytywać słupki przy drodze?

Poza prowadzeniem kierowców w warunkach gorszej widoczności słupki pikietażowe wskazują, na którym kilometrze drogi jesteśmy. To informacja, która przydaje się nie tylko wtedy, gdy kierowcy przez CB-radio przekazują sobie informacje o utrudnieniach czy patrolach policji, ale także wtedy, gdy dojdzie do wypadku drogowego. Jego świadkowie mogą w ten sposób przekazać konkretne wskazówki służbom ratowniczym, nawet w sytuacji, gdy nie wiedzą do końca, gdzie się znajdują. Jak odczytywać informacje umieszczone na słupkach? Powyżej czerwonego elementu odblaskowe może znajdować się numer drogi, np. liczba “17" na czerwonym tle, która oznacza, że słupek umieszczono na drodze krajowej numer 17. 

Poniżej czerwonego paska znajduje się kilometr drogi, na przykład “235". Jeszcze niżej umieszcza się numer ułamka kilometra, czyli metrów drogi w setkach metrów np. 5. W powyższym przypadku mowa więc o 235 kilometrze i 500 metrze drogi krajowej numer 17. W razie wypadku taka informacja przekazana służbom wystarczy do tego, by z łatwością określić miejsce zdarzenia i szybko wysłać tam służby ratunkowe. Ważne, aby dyspozytorowi przekazywać poszczególne liczby odczytując je z góry do dołu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: polskie drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama