Odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji. Co robią w warsztacie?

Klimatyzacja jest już standardem w większości aut. Aby jednak układ działał sprawnie, należy go regularnie serwisować. Na czym polega odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji, a także jak często trzeba przeprowadzać takie zabiegi?

Serwis klimatyzacji samochodowej. Co robią w warsztacie?

Serwis klimatyzacji samochodowej polega przede wszystkim na sprawdzeniu szczelności i sprawności technicznej wszystkich elementów układu. Budowa klimatyzacji samochodowej nie jest przesadnie skomplikowana, składa się na nią:

Reklama
  • kompresor - sprężarka, która zapewnia obieg czynnika chłodniczego z zachowaniem odpowiedniego ciśnienia;
  • skraplacz - dochodzi w nim do zamiany stanu czynnika chłodniczego z gazowego w ciekły;
  • osuszacz - eliminuje nadmiar wilgoci z czynnika chłodniczego i zapobiega rozwojowi korozji w układzie;
  • zawór rozprężny - automatycznie reguluje ciśnienie czynnika chłodniczego;
  • parownik - schładza powietrze, które jest wtłaczane do kabiny samochodu.

Pełny serwis klimatyzacji samochodowej obejmuje więcej niż tylko diagnostykę i ewentualną wymianę podstawowych części układu. To także kontrola przepływu czynnika, odpływu wody z parownika oraz odgrzybianie.

O ile rutynową kontrolę klimatyzacji samochodowej zaleca się przeprowadzać raz w roku, serwis może być realizowany rzadziej. Wiele zależy jednak od wieku auta i stanu technicznego układu klimatyzacji.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie i kiedy to robić?

Odgrzybianie klimatyzacji polega na pozbyciu się zarodników pleśni i grzybów, osadzających się we wnętrzu parownika, kanałach wentylacyjnych oraz innych elementach układu. Dzięki temu do kabiny dostaje się mniej bakterii, które nie tylko powodują pojawienie się nieprzyjemnego zapachu w okolicach otworów wentylacyjnych, lecz także mogą doprowadzić do chorób dróg oddechowych.

Jak odgrzybić klimatyzację w samochodzie? W zakładach specjalizujących się w serwisach klimatyzacji stosuje się głównie trzy metody - ozonowanie, ultradźwięki i specjalne pianki.

Ozonowanie polega na wytworzeniu ozonu poprzez połączenie wysokiego napięcia oraz emitera promieni UV. Związek chemiczny jest wydzielany wewnątrz kabiny przez okres ustawiony w ozonatorze. Na czas zabiegu klimatyzację należy ustawić na obieg wewnętrzny i niską temperaturę, a wszystkie kratki wentylacyjne muszą być otwarte.

Ozonowanie nie pozostawia we wnętrzu samochodu chemicznego zapachu, ponieważ związek bardzo szybko redukuje się do tlenu.

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków polega na wstawieniu do wnętrza auta urządzenia emitującego fale o częstotliwości około 1,7 MHz. Jednocześnie drugi moduł rozpyla płyn dezynfekujący, który jest rozbijany przez dźwięki na pojedyncze cząsteczki. Mogą one łatwo przedostać się do wnętrza układu klimatyzacji.

Najprostszym i najtańszym sposobem czyszczenia klimatyzacji jest wtłoczenie do kanałów wentylacyjnych pianki w aerozolu za pomocą długiej, cienkiej rurki. Jest to jednak metoda mało dokładna i sprawdza się jedynie przy doraźnych zabiegach.

Odgrzybianie klimatyzacji zaleca się przeprowadzać na początku wiosny z uwagi na niską wilgotność powietrza. Dzięki temu zabieg będzie skuteczniejszy i starczy na dłużej.

Na czym polega nabijanie klimatyzacji samochodowej?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej polega na uzupełnieniu brakującego czynnika chłodniczego. Nawet kiedy kierowca korzysta z klimatyzacji bardzo rzadko, w ciągu roku ubywa około 10% czynnika. 

W zależności od roku produkcji auta będzie to:

  • R134a (w samochodach produkowanych do 2017 roku);
  • R1234yf (w samochodach produkowanych od 2017 roku z wyjątkiem aut marki Mercedes-Benz, które korzystają z CO2).

Nowy R1234yf jest znacznie droższy niż stosowany wcześniej R134a, co odbija się na kosztach serwisu klimatyzacji w nowych autach.

Ile trzeba zapłacić za przygotowanie klimatyzacji do lata?

Cena pełnego serwisu klimatyzacji wynosi około 400-700 zł i zależy od:

  • lokalizacji warsztatu;
  • zastosowanej metody odgrzybiania (ozonowanie, ultradźwięki);
  • ceny filtra kabinowego;
  • pojemności układu klimatyzacji i rodzaju stosowanego czynnika.

Regularne serwisowanie klimatyzacji sprawi, że układ będzie pracował efektywnie, a co najważniejsze - bezpiecznie dla zdrowia.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy