Nowy podatek od aut spalinowych w 2024 roku. Kto go zapłaci?

Kierowcy będą musieli zapłacić podatek od aut spalinowych. Nowe prawo ma wejść w życie w 2024 roku w formie jednorazowej opłaty. Z czasem jednak podatek od samochodu spalinowego stanie się corocznym obowiązkiem. Wysokość daniny zależeć będzie od kilku czynników. Kto będzie musiał zapłacić podatek spalinowy i ile będzie wynosił?

Podatek od samochodu spalinowego ma związek z przyjęciem Krajowego Planu Odbudowy. Aby uzyskać unijne środki, Polska musi wdrożyć dodatkowe działania związane z ekologią. Zgodnie ze wstępnymi założeniami podatek ma dotyczyć wszystkich właścicieli samochodów spalinowych. Głównym celem podejmowanych działań jest ograniczenie liczby starych aut, których użytkowanie negatywnie wpływa na środowisko naturalne.

Kto zapłaci podatek spalinowy?

Podatek od samochodu spalinowego obowiązywać będzie w całej Unii Europejskiej. Do jego opłaty będą zobowiązani wszyscy właściciele aut z silnikiem spalinowym - również tych nowych.

Reklama

Podatek spalinowy zostanie wprowadzony etapowo. W 2024 roku opłaty będą pobierane jednorazowo przy rejestracji aut z silnikiem spalinowym. Natomiast od 2026 roku planowane jest wprowadzenie podatku od samochodu spalinowego w ramach corocznej opłaty.

Kto będzie zwolniony z podatku od samochodu spalinowego?

Z podatku spalinowego mają być zwolnione pojazdy wojskowe i zabytkowe. Daninie nie podlegają również pojazdy samochodowe jednośladowe lub z bocznym wózkiem - wielośladowym, skutery śnieżne i wózki golfowe. Odetchnąć z ulgą mogą również właściciele samochodów elektrycznych.

Ile będzie wynosił podatek od aut spalinowych?

Wciąż nie wiadomo, ile będzie wynosił podatek spalinowy w 2024 roku. Ze wstępnych ustaleń wynika, że podczas ustalania jego wysokości pod uwagę będą brane: 

  • rok produkcji pojazdu, 
  • stopień emisji dwutlenku węgla, 
  • stopień emisji tlenków azotu,
  • normy emisji spalin. 

Można więc przypuszczać, że najwięcej za podatek od samochodu spalinowego zapłacą właściciele najstarszych aut.

Co podatek spalinowy oznacza dla polskich kierowców?

Zobacz także:

Czwarte światło sygnalizacji świetlnej. Zapowiada się historyczna zmiana

Załamanie sprzedaży aut elektrycznych. Czy dzięki temu spadną ceny?

Nowy przepis. Tysiące kierowców mogą stracić pracę. Zostało kilka miesięcy

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy