Mycie samochodu w upale. Każdy robi ten błąd i później gorzko żałuje

Mycie samochodu podczas wysokich temperatur, w słoneczny dzień, wydaje się czymś absolutnie naturalnym. Przecież to gwarancja, że auto szybciej wyschnie i nie będzie zacieków. Choć trudno nie zgodzić się z pierwszym argumentem, to drugi łatwo pokonać. Co więcej, mycie auta podczas upałów może mieć inne, negatywne konsekwencje. Dlaczego nie warto myć auta w pełnym słońcu?

Nieestetyczne zacieki i pyłki, których nie sposób uniknąć

Mycie samochodu w upale to gwarancja pojawienia się zacieków. Wysokie temperatury sprawiają, że nałożony na karoserię środek czyszczący wysycha, zanim uda się spłukać go wodą. Nieestetyczne zacieki na karoserii nie pojawią się, jeśli znajdziemy zacienione miejsce, w którym umyjemy samochód. 

Nie da się uniknąć pyłków. W ciepłe dni oraz latem jest ich zdecydowanie więcej, niż zimą, dlatego umycie samochodu nie gwarantuje, że kilka minut po wyjechaniu z myjni nadal będziemy mieć czysty samochód. Obecnie mamy okres pylenia wielu roślin i drzew. Jedynym sensownym rozwiązaniem wydaje się mycie samochodu późną nocą

Reklama

Mycie auta w upale to ryzyko pękniętej szyby

Kolejne ryzyko, znacznie droższe niż zacieki na karoserii, to ryzyko pęknięcia szyby. Jeżeli ta ma jakieś wady fabryczne, niewidoczne mikrouszkodzenia lub widoczne pęknięcia, mycie auta w upale może okazać się niezwykle drogie.

Dzieje się tak dlatego, że w zderzeniu nagrzanej szyby z zimną wodą dochodzi do wysokich naprężeń. Materiał, który już wcześniej miał niedoskonałości lub słabe punkty, może nie wytrzymać gwałtownej różnicy temperatur i po prostu pęknąćNawet kilkanaście minut po zakończeniu mycia.

Mycie samochodu w upale. Co z woskowaniem?

Przyjeżdżając na myjnię bardzo rozgrzanym samochodem, warto odczekać kilka chwil ze względu na lakier. Już same promienie słoneczne negatywnie wpływają na jego wygląd, powodując blaknięcie. Niestety nagrzana przez promienie słoneczne karoseria może nie tylko uniemożliwić skuteczne umycie samochodu, ale także doprowadzić do jej uszkodzenia.

Najlepiej o samochód zadbać nocą, kiedy karoseria nie jest nagrzana. Oczywiście można prewencyjnie o nią zadbać, nakładając wcześniej wosk samochodowy. Tutaj trzeba pamiętać o ważnej zasadzie, by przed przystąpieniem do woskowanie sprawdzić, czy karoseria jest chłodna. Nagrzane przez promienie słoneczne elementy mogą uniemożliwić powodzenie zabiegu.

CZYTAJ TAKŻEKilku rzeczy na myjni robić nie można, a kierowcy i tak je robią

Myjąc auto w wysokich temperaturach należy pamiętać, by ograniczyć stosowanie samochodowej chemii, jak chociażby past nabłyszczających. Nałożone na rozgrzaną blachę potrafią związać się z lakierem i trwale uszkodzić jego strukturę. W usunięciu tego rodzaju uszkodzeń często nie pomaga nawet polerka.

Jak myć auto podczas upałów? Kilka porad

Szukajmy zacienionych miejsc. Najlepiej niech to będzie zadaszona wiata lub okolice drzew, o ile te są zabezpieczone przed dostaniem się do gleby szkodliwych substancji. Zanim przystąpimy do mycia auta, warto odczekać kilka chwil, aż jego temperatura spadnie

Jak myć auto podczas upałów? Należy natychmiast spłukiwać umyty fragment karoserii, w przeciwnym razie detergent zaschnie z brudem. Gdy auto jest już czyste, należy je osuszyć. Można to zrobić przy pomocy ściereczek z mikrofibry, które nie zostawiają włókien na lakierze. 

CZYTAJ TAKŻE:

W Anglii to sposób na biznes. W Polsce za takie zachowanie grozi mandat

Czy za mycie auta na własnym podwórku można dostać mandat? Tak. To nie żart

Czy wolno myć samochód na parkingu? A na własnej posesji?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mycie samochodu | myjnia samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama