Masz taki zbiornik LPG w aucie? Badania z nim nie przejdziesz

Coraz więcej kierowców rozważa przejście na gaz LPG. Warto pamiętać o tym, że zasilanie gazem wymaga wielu dodatkowych czynności. Jedną z nich jest konieczność pamiętania o legalizacji zbiornika oraz regularne sprawdzanie jego stanu.

Legalizacja butli gazowej - kiedy jest konieczna?

W każdym samochodzie po montażu instalacji LPG trzeba dopełnić kilku formalności. Jedną z nich jest homologacja ważna przez 10 lat od momentu legalizacji. Po tym okresie jest potrzebne ponowne badanie i dopełnienie formalności, żeby zbiornik na LPG mógł być używany przez kolejne lata. 

Dlatego maksymalny czas użytkowania jednej butli wynosi 20 lat. Jeśli podczas badania technicznego okaże się, że jest coś nie tak ze zbiornikiem - konieczna będzie wymiana, a samochód nie zostanie dopuszczony do ruchu.

Jeśli sprowadzamy samochód z zagranicy, a na pokładzie jest już instalacja LPG, trzeba uzyskać pozwolenie do legalnego poruszania się po drogach. Po wypadku lub zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego konieczna jest ponowna homologacja butli LPG.

Reklama

Ważność homologacji można sprawdzić na tabliczce znamionowej zamontowanej w samochodzie oraz dokumentach wystawianych przez Transportowy Dozór Techniczny. Warto regularnie kontrolować datę ważności zbiornika, żeby nie mieć problemów z poruszaniem się po drogach.

Stan techniczny zbiornika - kiedy sprawdzać?

Maksymalny czas eksploatacji zbiornika LPG to 20 lat, ale warto mieć świadomość, że tylko poprawne działanie zapewnia pełne bezpieczeństwo. Dlatego po każdej, nawet drobnej stłuczce, warto przeprowadzić dodatkowe badanie techniczne. 

Każde uszkodzenie mechaniczne, korozja czy brak szczelności mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Niesprawny zbiornik LPG może doprowadzić do pożaru, a nawet eksplozji w pojeździe. 

Proces homologacji zbiornika LPG polega na dokładnym sprawdzeniu jego powłoki zewnętrznej - grubości oraz ogólnej kondycji. Sprawdzana jest również komora wewnętrzna. Dlatego zbiornik jest poddawany próbie ciśnieniowej, która sprawdza wytrzymałość konstrukcji. W tym czasie jest sprawdzana również czytelność i zgodność danych na tabliczce. 

Jeśli data produkcji lub informacja o producencie nie są widoczne, mogą wystąpić problemy z uzyskaniem legalizacji. 

Legalizacja zbiornika LPG - gdzie wykonać?

Nie każdy warsztat może wykonać badanie, a następnie legalizować zbiornik LPG. Można to zrobić wyłącznie w miejscach posiadających upoważnienie Oddziału Terenowego Transportowego Dozoru Technicznego. 

Do prawidłowego przeprowadzenia procesu legalizacji potrzebne są odpowiednie warunki wraz z aparaturą pozwalającą sprawdzić stan techniczny zbiornika. Procedura homologacji butli LPG nie jest skomplikowana. Trzeba tylko udać się na miejsce z pustym zbiornikiem gazu, żeby kontrola miała sens. Badanie kosztuje około 200-250 zł, ale nadal jest to dużo niższy koszt niż wymiana zbiornika LPG na nowy. 

Kiedy trzeba wymienić zbiornik LPG na nowy?

Wymiana zbiornika LPG będzie konieczna, kiedy specjaliści będą mieć wątpliwości co do jego trwałości lub szczelności, a także prawidłowości danych na tabliczce znamionowej. 

Korozja jest elementem, który od razu dyskwalifikuje dalszą eksploatację zbiornika LPG. Każde przetarcie, wgniecenie, pęknięcie czy obsunięcie się z uszczelki są również argumentami przeciwko.

Warto pamiętać, że jazda z niezalegalizowaną butlą LPG jest niezgodna z prawem, a do tego niebezpieczna. Można za to dostać wysoki mandat.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LPG | tankowanie LPG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama