"Kręcenie" liczników nie jest tylko polską specjalnością

Prawie połowa używanych samochodów sprzedawanych w Czechach ma sfałszowane przebiegi. O przekręconych licznikach informuje raport Centralnego Automobilklubu.

W ciągu roku nieuczciwi sprzedawcy zarabiają na przekręconych licznikach nawet 19 miliardów koron, czyli blisko 3 miliardy złotych. Szacunki Centralnego Automobilklubu mówią, że co roku w Czechach sprzedaje się ponad 270 tysięcy pojazdów ze sfałszowanym stanem licznika. To ponad 45% samochodów udostępnianych na rynku wtórnym.

Problem ten dotyczy przede wszystkim aut przywiezionych z Zachodniej Europy. Według Automobilklubu aż 80 procent pojazdów, które do Czech dotarły z zagranicy, miało zaniżony przebieg.

Zdaniem specjalistów problemem jest brak ogólnoeuropejskiej bazy pojazdów, w której można znaleźć informacje dotyczące serwisowania, kontroli technicznych i przebiegu. W poszczególnych krajach istnieją już centralne rejestry gromadzące te informacje, ale nie są one ze sobą połączone.

Reklama

W Czechach bez większego problemu można kupić urządzenia i oprogramowanie pozwalające nie tylko na fałszowanie licznika, ale również na dokonywanie zmian w komputerze pokładowym. Ich ceny mają równowartość od 600 do 1800 złotych.

Szkoda, że w Polsce nikt nie prowadzi takich badań. Ich wyniki byłyby podobne, jeśli nie jeszcze gorsze...

Sprawdź, jak zweryfikować przebieg samochodu.

Informacyjna Agencja Radiowa
Dowiedz się więcej na temat: cofanie licznika

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama